Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.


Visning:

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Aprilauktion
Closed
Syskrin med inredning, lackarbete, Japan, Meiji-Taishô, längd 29 cm
384
Syskrin med inredning, lackarbete, Japan, Meiji-Taishô, längd 29 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Just Andersen, Ib, skålfat, polerad brons, signerat, dia 19,5 cm
389
Just Andersen, Ib, skålfat, polerad brons, signerat, dia 19,5 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, sekelskiftet 1900, h 22 cm, visst slitage
394
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, sekelskiftet 1900, h 22 cm, visst slitage
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mini Chopper, Zhejiang Peace Diablo, 50 cc, medföljer instruktionsbok, nyckel saknas
401
Mini Chopper, Zhejiang Peace Diablo, 50 cc, medföljer instruktionsbok, nyckel saknas
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Panna, brons, 1800-tal, tre kannelerade ben, gjuten signatur ROY, h 11 cm, trähandtag saknas
404
Panna, brons, 1800-tal, tre kannelerade ben, gjuten signatur ROY, h 11 cm, trähandtag saknas
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 17-1800-tal, hexagonala på balusterfötter, droppskiva med dekor av serafer, h 27 cm
405
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 17-1800-tal, hexagonala på balusterfötter, droppskiva med dekor av serafer, h 27 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
437
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Symaskin, Yamata, FY760
439
Symaskin, Yamata, FY760
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bode, Johnny, LP-skiva, Styrman Janssons frestelser, 1973
440
Bode, Johnny, LP-skiva, Styrman Janssons frestelser, 1973
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ridspö, trä med silvermontage, 1900-talets 1 hälft, längd 70 cm
442
Ridspö, trä med silvermontage, 1900-talets 1 hälft, längd 70 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
443
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, lackarbete, Kina, 1900-tal, sittande Buddha, höjd 5 cm
445
Skulptur, lackarbete, Kina, 1900-tal, sittande Buddha, höjd 5 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Digitalkamera, 7,1 MP, Olympus, FE-230, medföljer minneskort, laddare, extra batteri
454
Digitalkamera, 7,1 MP, Olympus, FE-230, medföljer minneskort, laddare, extra batteri
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Cigarrställ, trä och metall, sekelskiftet 1900, 3 cigarr/tändstickshållare samt snoppare, höjd 9 cm
459
Cigarrställ, trä och metall, sekelskiftet 1900, 3 cigarr/tändstickshållare samt snoppare, höjd 9 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Pikspets, smide, 15-1600-tal (?), l 29 cm
460
Pikspets, smide, 15-1600-tal (?), l 29 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Halvakustisk gitarr, Ibanez
461
Halvakustisk gitarr, Ibanez
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Dirigent/tamburmajorstav, ebenholz med elfenbensknopp och montage i sterlingsilver, sekelskiftet 1900, doppsko i mässing och stål, l 124 cm
463
Dirigent/tamburmajorstav, ebenholz med elfenbensknopp och montage i sterlingsilver, sekelskiftet 1900, doppsko i mässing och stål, l 124 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), jusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm
467
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), jusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, h 63 cm
470
Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, h 63 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-tal, krönande rosett, h 90 cm
471
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-tal, krönande rosett, h 90 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic
473
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jordglob på träställning, Dr Krauses Universal-Globus, omkring 1918, h 49 cm, bruksslitage
474
Jordglob på träställning, Dr Krauses Universal-Globus, omkring 1918, h 49 cm, bruksslitage
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bricka, bonat trä, 1910-20-tal, dekor av broderade blommor under glasskiva, längd 60 cm
478
Bricka, bonat trä, 1910-20-tal, dekor av broderade blommor under glasskiva, längd 60 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti leksaker och dockskåpstillbehör, 1900-talets 1 hälft och mitt, bruksslitage
484
Parti leksaker och dockskåpstillbehör, 1900-talets 1 hälft och mitt, bruksslitage
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bestickschatull med mässingsbestick, Thailand, 1900-talets 2 hälft
487
Bestickschatull med mässingsbestick, Thailand, 1900-talets 2 hälft
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti handhållna spelkonsoler, b.la. Nintendo Game & Watch, GameBoy, GameBoy Color, GameBoy Advance, Nintendo DS. medf diverse spel. Ej funktionstestade
490
Parti handhållna spelkonsoler, b.la. Nintendo Game & Watch, GameBoy, GameBoy Color, GameBoy Advance, Nintendo DS. medf diverse spel. Ej funktionstestade
Final bid6,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
LED-TV, 55#, Panasonic TTX-55DS503E, medföljer fjärrkontroll
493
LED-TV, 55#, Panasonic TTX-55DS503E, medföljer fjärrkontroll
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ollers, Edvin för Schreuder & Olsson, vaxljusstakar, 1 par, tenn, funkis, stämplade Stockholm 1937, h 24 cm
495
Ollers, Edvin för Schreuder & Olsson, vaxljusstakar, 1 par, tenn, funkis, stämplade Stockholm 1937, h 24 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Miniatyrer i mässingsram, 1 par, 1900-talets 1 hälft, delvis bemålade, Carl Michael Bellman respektive Kejsarinnan Elisabeth "Sisi" av Österrike-Ungern, ovala 7 x 6 cm
497
Miniatyrer i mässingsram, 1 par, 1900-talets 1 hälft, delvis bemålade, Carl Michael Bellman respektive Kejsarinnan Elisabeth "Sisi" av Österrike-Ungern, ovala 7 x 6 cm
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, bruksslitage, fungerar enligt uppgift
501
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, bruksslitage, fungerar enligt uppgift
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, skulptur/brevpress, brons på alabastersockel, flicka på knölsvan, h 9 cm
509
Okänd dansk konstnär, skulptur/brevpress, brons på alabastersockel, flicka på knölsvan, h 9 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hummel, Maria, fritt efter, skulptur, bly (?) på sockel i serpentinsten, gående pojke med paraply, h 10 cm
510
Hummel, Maria, fritt efter, skulptur, bly (?) på sockel i serpentinsten, gående pojke med paraply, h 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skulptur/brevpress, brons på marmorplatta, dekor av stående isbjörn, h 10 cm
513
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skulptur/brevpress, brons på marmorplatta, dekor av stående isbjörn, h 10 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk, ur serien Vår lilla stad, total h 14 cm
515
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk, ur serien Vår lilla stad, total h 14 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Matbesticksuppsättning, nysilver, möjligen Birgitta
535
Matbesticksuppsättning, nysilver, möjligen Birgitta
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft, dekor av sökande man, stämplad, dia 6 cm
536
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft, dekor av sökande man, stämplad, dia 6 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Nisse, salt/pepparkvarn, palisander, 1950-60-tal, gjuten signatur, kvarnen märkt Peugeot, h 19 cm
544
Okänd designer för Nisse, salt/pepparkvarn, palisander, 1950-60-tal, gjuten signatur, kvarnen märkt Peugeot, h 19 cm
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Väggur, Frankrike, 1800-talets slut, så kallad Leijamodell, höjd 53 cm
552
Väggur, Frankrike, 1800-talets slut, så kallad Leijamodell, höjd 53 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, frisörstolar, 1 par, metall med röd konstläderklädsel, justerbar höjd
553
Okänd designer, 1950-60-tal, frisörstolar, 1 par, metall med röd konstläderklädsel, justerbar höjd
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Grynmalare (?), bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, h 26 cm
557
Grynmalare (?), bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, h 26 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft, balusterformad stam, h 14,5 cm
572
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft, balusterformad stam, h 14,5 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Motorcykelmodell, metall och gummi, 1900-talets 2 hälft, l 40 cm
576
Motorcykelmodell, metall och gummi, 1900-talets 2 hälft, l 40 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk fot, senare monterad fotplatta i svärtat trä, otydligt graverad, total h 18 cm, renoverad och kompletterad
585
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk fot, senare monterad fotplatta i svärtat trä, otydligt graverad, total h 18 cm, renoverad och kompletterad
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el
586
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Släde, vitlackerat trä med metallbeslag, enligt uppgift för kulspruta /58, l 101 cm
588
Släde, vitlackerat trä med metallbeslag, enligt uppgift för kulspruta /58, l 101 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic, "Pressboy"
589
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic, "Pressboy"
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordsur, brons, empire, 1800-tal, tunnformat urhus vilande på lyra och lejontassar, flankerade hermer, krönande kor, h 18 cm
594
Bordsur, brons, empire, 1800-tal, tunnformat urhus vilande på lyra och lejontassar, flankerade hermer, krönande kor, h 18 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Bordsur med slag/alarm, mässing med emaljerad urtavla och front, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av klassicerande firgurer mm, h 21 cm
595
Bordsur med slag/alarm, mässing med emaljerad urtavla och front, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av klassicerande firgurer mm, h 21 cm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.