Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.
Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- DiverseClear filters
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Kaminur, (bränn?)förgylld brons, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av sittande Apollo med lyra mm, försilvrad urkrans, h 47 cm
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Oktant, ebenholz och mässing med beninläggningar, Cary London, 1800-talets mitt, h 35 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Olympica, plånbok, läder med guldprägling, minne av 14:e Olympiaden, London 1948, tryckta signaturer för bland andra GreNoLi, l 15 cm, bruksslitage
Est600 - 700 SEK
Lockurnor, 1 par, coisonné, Kina, 1900-talets slut, total höjd 26 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av anmodersfigur, h 52 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
Est1,900 - 2,000 SEK
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Pendel" 1950-tal, , graverad signatur,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
Est2,200 - 2,400 SEK
Hoffmann, Josef för Wiener Werkstätte, plånbok, svart läder med geometrisk gulddekor, cirka 1920-25, 14,5 x 9 cm, obetydligt bruksslitage
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Fickplunta med löstagbar botten/bägare, läderklätt glas och metall, Mc Callums Perfection Scotch Whisky, 1800-talets slut, h 14 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd fransk designer, bläckhorn, patinerad brons och elfenben, art-déco, 1920-tal, stämplad Déposé samt med oidentifierad gjutarstämpel, l 22 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd japansk konstnär, Meiji-Taishô, skålfat, cloisonné, dekor av snötranor mot svart fond, dia 30,5 cm
Final bid4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ångfartygsmodell, bemålad plåt, Danmark, sekelskiftet 1900, "Christian", spritbännare med främre tank, l 59 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, Krucifix, skuret fruktträ, h 70 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä, Danmark, Louis XVI, 1700-talets slut, dekor av festoner, lagerguirlander mm, höjd 50 cm, smärre defekter
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Just Andersen, Ib, för GAB, skål på fot, tenn, diameter 17 cm, ägargravyr
Est200 - 300 SEK
Bordssurtout, nysilver med glasflaskor, 1800-talets 2 hälft, total höjd 26 cm
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Flaska, bruntonat glas, Courvoisier VO, 1900-talets 1 hälft, Matusalem (?), höjd 58 (!) cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Spegel, förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, oval, h 81 cm
Est600 - 700 SEK
Resegarderob, trä med metallbeslag, 1900-talets början, inredning med lådor och galgar, längd 126 cm, vikt 32 kg
Est1,500 - 1,600 SEK
Snusdosa, emaljerad och förgylld koppar, möjligen Birmingham, George III, 1700-talets slut, dekor av polykroma blommor, l 7,5 cm, retuscher
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, humidor, bakelit, art-déco, 1920-tal, kvadratisk med geometrisk dekor, lock invändigt med förgyllt montage, h 16 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Miniatyrkaffekanna, koppar, 1800-tal, l 13 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegel, bronserat trä och pastellage, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 108 cm
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt eller 2 hälft, höjd 21 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Sextant i låda, mässing, 1800-talets 2 hälft, etikett i etuiets lock: Wilson & Gillie, Nautical Instrument Makers, New Quay, North Shields and at 107 Bute St Cardiff, l 24 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Apoteksburk, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt eller 2 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor samt text Kalium-Permangan., h 28 cm (!), lockets insida med mindre nagg
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bröllopskista, järnbeslaget och bemålat trä, Tyskland, 16-1700-tal, dekor från 1800-talets 1 hälft, målad dekor av spegelmonogram, blommor och datering 1 maj 1838, originalnyckel, b 161 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1950-tal, vägghylla, teak, 3 hyllplan, höjd 51 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegel, bemålat trä, empirestil, 18-19000-tal, höjd 90 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegel, bemålat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft, oval, höjd 67 cm
Est400 - 500 SEK
Kista, järnbeslagen ek, 16-1700-tal, smidda beslag, lås och nyckel, b 106 cm
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Hein, Piet för Georg Jensen, 1950-60-tal, bricka, mässing, "Superellips", modellnummer 7001, 25 x 19 cm
Est1,100 - 1,200 SEK