Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Bordur, bemålad metall, jugend/art-déco, 1910-20-tal, dekor av chimpans hållande glob, h 16 cm
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Accept, Deep Purple, Alice Cooper m.m
Final bid600 SEK
Est900 - 800 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Hurriganes, Deep Purple, Yes m.m
Est800 - 900 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Borgström, Carl Einar för Ystad Brons, lockask, patinerad brons, funkis, 1930-tal, geometrisk form, stämpelsignerad, l 14,5 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Oppel, Gustav för Rosenthal Selb, bordsur, porslin, modellnummer 38, art-déco, förgylld dekor, h 12,5 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med svart läderrem, Certina, ej funktionstestad
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Krus, fajans med tennmontage, möjligen Schwäbish Gmünd, 1800-talets 1 hälft, dekor av kejserlig örn, otydliga stämplar, möjligen Szceszcin (Stettin), h 22 cm, spricka
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, bl.a ABBA, Björn Afzelius, Elvis Presley m.m, ca 40 st
Est800 - 900 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Nationalteatern, Dire Straits m.m
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, jazz, bl.a Alice Babs & Duke Ellington m.m
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Vattenkokare samt kaffekanna, rostfritt stål med nylondetaljer, Nilsjohan
Est400 - 500 SEK
Flugfiskerullar, 3 st, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Sarpaneva, Pentti, besticksuppsättning, 33 delar, brons och rostfritt stål, stämpelsignerade
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Okända danska designers, miniatyrljusstakar till 1 ljus, 13 st, nysilver, bland annat C M Cohr/Atla, 3 olika modeller
Final bid300 SEK
Est500 - 400 SEK
Golvur, bemålat trä, Danmark 18-1900-tal, höjd 198 cm, renoverat och komplstterat
Est400 - 500 SEK
Nørgaard, Henning för Raadvad, matebstick, 22 delar, rostfritt stål med palisanderskaft, "Eton", design 1958, 9 bordsgafflar, 7 -knivar samt 6 mindre knivar samt
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljusstake, sandgjutet glas, "Tower", lös, flyttbar droppskiva, signerad, h 38 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing, sekelskiftet 1900, h 48 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Svepask, bemålat trä, 1900-talets börja, l 35 cm, senare bemålning
Est300 - 400 SEK
Coasters, 2 st, nysilver och trä, 18-1900-tal, dia 9 respektive 14 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Orivit, jugend, sekelskiftet 1900, lockask, lövträ med metallock, dekor av tjäder, stämplad, l 11 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, relief, skuret trä. örn, signerad F Wörnle och daterad 1975, 46 x 51 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fartygsmodell, skuret och bemålat trä och textil, fiskekutter, 1900-talets 1 hälft, namngiven "Starkodder", l 68 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti äldre smideslås, 10 st, anlupna
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fotogenlampfötter, 3 st, metall sten och emalj, sekelskiftet 1900, h 29 - 46 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Takfotogenlampa, mässing med vit glaskupa, 1900-talets början
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Jordglob med belysning, Scanglob, Danmark 1983, dia 43 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Smältdegel (?), brons, 18-1900-tal, h 11 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Tågbanedelar, Märklin, bland annat räls, vagnar samt lok 23014
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Cittra i låda, Tyskland, sekelskiftet 1900, slitage
Est200 - 300 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti Kinamemorabilia, samling föremål härrörande från en rederianställds vistelser i Kina
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti äldre idrottsrelaterade föremål, Olympica mm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK