Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Flintlåspistol, Napoleonkrigen, fransk M/1813 för Dragoner, helstock, pipa stämplad Liège, l 40 cm, bruksslitage
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Flintlåspistol, Napoleonkrigen, fransk M/1813 för Dragoner, helstock, pipa stämplad Liège, l 40 cm, bruksslitage, stocksprint saknas
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Fällkniv, smide med mässingsbeslaget hornskaft, så kallad Navaja, Spanien, 1800-tal, genombruten och graverad dekor och klinga, l 67 (!) cm
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Oktant, ebenholz och mässing med beninläggningar, Cary London, 1800-talets mitt, h 35 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Ämbetsmannavärja, Danmark, 1800-talets mitt, etsad klinga, fäste och parérplåt i förgylld brons, dekor av Stora Riksvapnet, l 86 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Värja, helstål, möjligen England, 1700-talets mitt, genombrutet fäste och kavel, etsad klinga, l 93 cm, bruksslitage
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Hirschfänger, smide med benhandtag och bronsbeslag, klinga antagligen Armenien 1700-tal, fäste 1800-tal, total l 75 cm, äldre auktionsetikett
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Värja, smide med bronsfäste och -parérplåt, 1700-talets slut, dekor av akantu mm, l 90 cm, kavellindning saknas
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
Est1,900 - 2,000 SEK
Medaljminiatyrer, 2 st, Medaljen för Tapperhet i Fält M/1809 samt Karl Johansmedaljen av 1854, förstnämnda utdelad under Napoleonkrigen
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Kniv i balja, Brusletto, total längd 23 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Scoutkniv i balja, stål, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stämplad Lauterjung, Solingen, total längd 24,5 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Flintlåspistol, Danmark, 17-1800-tal, kolvkappa, varbygel och munbleck i mässing, gravy SC R2EN120, l 46 cm, skador,  mekanism och hane defekt
Final bid4,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Silvermynt, 1 Öre Karl XI 1668
Est400 - 500 SEK
Sextant i låda, mässing, 1800-talets 2 hälft, etikett i etuiets lock: Wilson & Gillie, Nautical Instrument Makers, New Quay, North Shields and at 107 Bute St Cardiff, l 24 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bajonetter, 4 st, M/1867 för Remington, l 53 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Flytväst, Beaufort, uppblåsbar
Est200 - 300 SEK
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Katana i balja, Japan, 1900-talets 2 hälft, stålklinga, lackbalja, total l 105 cm
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti vapendelar, flintor till flintlås mm, 17-1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Wakisahi i balja, Japan, 1900-talets 2 hälft, stålklinga, lackbalja, total l 67 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Knivbajonett i balja, WWI, US Army Remington, 1917, total l 58 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Bajonetter, 2 st, M/1896 respektive tysk M/1884/98, l 33 respektive 39 cm, baljor saknas, bruksslitage
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Värja med balja och portépé, Danmark, 1900-talets början, klingan märkt C L Seifert Kgl Hof Guldtraekker, Köpenhamn, total l 98 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Sablar, 2 st, 18-1900-tal, l 78 respektive 96 cm, anlupna
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Gevär, slag från flintlås, 17-1800-tal, l 134 cm, omfattande skador
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti äldre silver och kopparmynt, silvervikt cirka 750 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK