EN
Loading...
Aprilauktion
Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.
Visning:
Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
8
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, så kallat "Gäddgap", dekor i brun harpälsglasyr, signerad, h 31 cm
Final bid4,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
21
Liebermann, Ferdinand för Rosenthal, figurin, delvis bemålat porslin, "Cellist", modellnummer 342, design 1914, inpressad signatur, l 20 cm
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
30
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
31
Tallrik, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft, "Daphne" - polykrom och förgylld dekor av nymf, genombruten, diameter 25 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
32
Bröllopsglas, 18-1900-tal, oidentifierat, slipat vapen (von Podewils?) under kontinental, grevlig krona samt text "Begas", förgylld mynning och fotring, h 28 cm, fotnagg
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
35
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
36
Tallrik, fajans, Holland 1700-tal, dekor i starkeldsfärger, av strand och fågel, diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
37
Tallrik, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, dekor av fågel och blommor i koboltblått, diameter 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
40
Thekanna, flintgods, (John) Shorthose & Co, Hanley, Staffordshire omkring 1817-23, rund med pip i form av havsodjur, inpressad signatur, l 28 cm, något nagg, botten med hårsprickor,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
41
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte, ingjuten dekor av ansikte, roterbar på sockeln, signerad Kosta Boda Limited edition 500, h 18 cm
Final bid7,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
48
Solitaire, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, heltäckande dekor i Kantonemalj, the-och gräddkanna, sockerskål samt bricka, denna l 28 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
53
Matservisdelar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Purpur Blomst, Juliane Marie, 1920-tal, dia 17 - 33 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
55
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
62
Okänd designer, antagligen Murano, parfymflaska med propp, hexagonal med violett och orange ynderfång, signerad M Oreste (?), h 30 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
66
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-talets 2 hälft, genombruten, blå underglasyrdekor i lökmönstret, h 17 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
71
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, cirka 65 delar, "Prince", design 1986, bland annat 13 rödvinsglas
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
76
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Lotta", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 16 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
77
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
78
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, ur serien Stora Zoo från 1959, etikettsignerad, l 32 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
79
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel höger", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
88
Fickplunta med löstagbar botten/bägare, läderklätt glas och metall, Mc Callums Perfection Scotch Whisky, 1800-talets slut, h 14 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
94
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
95
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
96
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, längd 15 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
97
Padoan, Germano för Gränna Glas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, signerad och etikettmärkt, h 17 cm
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
99
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampfot, glas med metallmontage, modellnummer RD 1477, handsignerad samt med inpressad numrering, h inklusive skärmhållare 52 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
100
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat stengods 'Domino' dekor i svart och vitt, ritat till Hemutställningen 1955 i Helsingborg (H55), 20 x 20 cm, litt: Eronn s 174, någon smärre nagg
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
101
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor i famille-rose-färger, längd 40 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
104
Skål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1177, l 15 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
105
Cantagalli, Ulisse, Florens, jardinière, fajans, historismus, 1800-talets 2 hälft, polykrom, Urbinoinspirerad dekor av stadsbilder samt putti i landskap,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
113
Rackham, Richard, egen verkstad, Båstad, skål, glas, signerad och daterad -03, längd 26 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
120
Flaska, bruntonat glas, Courvoisier VO, 1900-talets 1 hälft, Matusalem (?), höjd 58 (!) cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
128
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, oidentifierad signatur, dia 26 cm
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
133
Okänd konstnär, vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld reliefdekor av heliga personer, märkt Shimatzu-mon samt ...zan, h 31 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
134
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
137
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
149
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
163
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
168
Okänd dansk (?) konstnär, vas, glaserat stengods, svårtydd signatur, h 15 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
169
Okänd österrikisk konstnär, sekelskiftet 1900, vas, majolika, jugend, genombruten dekor av näckrosor mm, signerad Mayolica hcho en Austria (!), h 38 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
174
Mat-och kaffeservis, porslin, B&G Hartmann, cirka 100 delar, förgylld kantdekor
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
194
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, väggplaketter 2 st, bsiquit, 1800-talets mitt eller 2 hälft, livets åldrar, en stämpelsignerad, dia 29 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
199
Kähler, Nils för Hermann A Kähler, Nästved, bordslampa, delvis turkosglaserat stengods, modellnummer 964 eller 96C, handsignerad och etikettmärkt, h inklusive lamphållare 33 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
200
Apoteksburk, porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt eller 2 hälft, polykrom och förgylld dekor av blommor samt text Kalium-Permangan., h 28 cm (!), lockets insida med mindre nagg
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
241
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, blå glasmassa med invälsade linjer, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
252
Sotskydd till glasampel, glas och mässing, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1900, dia 22 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
265
Tams, John, mat och theservisdelar, porslin, svart underglasyrdekor i Piero Fornasettis art, 22 delar, största diameter 25 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
278
Lockurna, glaserat lergods, Italien, 1900-talets 2 hälft, förgylld dekor av blommor med koboltfond, höjd 47 cm, enstaka mynningsnagg
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.