Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.


Visning:

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Aprilauktion
Closed
Skåp, svärtat trä med svart marmorskiva och förgyllda bronsbeslag, högklassigt Parisarbete i André-Charles Boulles stil, Louix XIV-stil, 1800-talets 2 hälft,
13
Skåp, svärtat trä med svart marmorskiva och förgyllda bronsbeslag, högklassigt Parisarbete i André-Charles Boulles stil, Louix XIV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Mogensen, Börge för Fredericia, soffbord, teak, modell AG261, l 160 cm, bruksslitage
16
Mogensen, Börge för Fredericia, soffbord, teak, modell AG261, l 160 cm, bruksslitage
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Johansson, Ejvind A för FDB, , sybord, teak och bonad bok, undre rottingkorg, modellnummer R101, design 1955, l 60 cm
54
Johansson, Ejvind A för FDB, , sybord, teak och bonad bok, undre rottingkorg, modellnummer R101, design 1955, l 60 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
56
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för George Smith, soffa, kretongklädsel, l 210 cm, visst slitage
60
Okänd designer för George Smith, soffa, kretongklädsel, l 210 cm, visst slitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm
69
Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
102
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 2 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar",
114
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 2 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar",
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Østergaard, Finn för Stolefabrikken Lindebjerg, armstolar, 1 par, ljus bok med svart textilklädsel, etikettsignerade
121
Østergaard, Finn för Stolefabrikken Lindebjerg, armstolar, 1 par, ljus bok med svart textilklädsel, etikettsignerade
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hörnskåp, avlutad fur, 1900-talets 1 hälft, h 190 cm
131
Hörnskåp, avlutad fur, 1900-talets 1 hälft, h 190 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, sémainier, mahogny, välvd front med 7 lådor, bredd 70cm
132
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, sémainier, mahogny, välvd front med 7 lådor, bredd 70cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Byrå, bemålat trä, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, 3 lådor, bredd 70 cm, renoverad och kompletterad
139
Byrå, bemålat trä, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, 3 lådor, bredd 70 cm, renoverad och kompletterad
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Andersen, Johannes för Silkeborg, soffbord, palisander, 1960-tal, l 160 cm, bruksslitage
140
Andersen, Johannes för Silkeborg, soffbord, palisander, 1960-tal, l 160 cm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kallio, Sami för &Tradition, stol, svartlackerad ek och böjträ, "In Between SK2"
142
Kallio, Sami för &Tradition, stol, svartlackerad ek och böjträ, "In Between SK2"
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning
147
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning
Final bid1,100 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn
152
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd dansk designer, soffbord, teak, undre tidskriftshylla, l 150 cm, bruksslitage
154
Okänd dansk designer, soffbord, teak, undre tidskriftshylla, l 150 cm, bruksslitage
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1970-tal, armstol, bok med canvasklädsel, armlän av läderremmar, bruksslitage
155
Okänd designer, 1970-tal, armstol, bok med canvasklädsel, armlän av läderremmar, bruksslitage
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Buck, Erik för Ørum, stolar, 1 par, palisander med textilklädsel, 1960-tal, stämpelsignerade
162
Buck, Erik för Ørum, stolar, 1 par, palisander med textilklädsel, 1960-tal, stämpelsignerade
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd dansk designer, armstol, ek med textilklädsel, 1950-60-tal, stoppning torkad, någon gummigjord defekt
165
Okänd dansk designer, armstol, ek med textilklädsel, 1950-60-tal, stoppning torkad, någon gummigjord defekt
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Lampbord, valnöt, George II-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor i sarg, bredd 61 cm
188
Lampbord, valnöt, George II-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor i sarg, bredd 61 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Gebrüder Thonet Wien, stolar, 3 st, lackerat böjträ med genombruten sits och rygg, sekelskiftet 1900, senare bemålning, bruksslitage
191
Gebrüder Thonet Wien, stolar, 3 st, lackerat böjträ med genombruten sits och rygg, sekelskiftet 1900, senare bemålning, bruksslitage
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Bröllopskista, järnbeslaget och bemålat trä, Tyskland, 16-1700-tal, dekor från 1800-talets 1 hälft, målad dekor av spegelmonogram, blommor och datering 1 maj 1838, originalnyckel, b 161 cm
201
Bröllopskista, järnbeslaget och bemålat trä, Tyskland, 16-1700-tal, dekor från 1800-talets 1 hälft, målad dekor av spegelmonogram, blommor och datering 1 maj 1838, originalnyckel, b 161 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Møller Jepsen. Bent , armstol, teak med bordeauxfärgad läderklädsel, "Medalie", design 1961, h 78 cm
202
Møller Jepsen. Bent , armstol, teak med bordeauxfärgad läderklädsel, "Medalie", design 1961, h 78 cm
Final bid5,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, höjd 187 cm
204
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, höjd 187 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
206
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
Final bidNo bids
Est8,000 - 9,000 SEK
Closed
Kista, järnbeslagen ek, 16-1700-tal, smidda beslag, lås och nyckel, b 106 cm
211
Kista, järnbeslagen ek, 16-1700-tal, smidda beslag, lås och nyckel, b 106 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm
218
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Matbord, valnöt, så kallad Shaker-modell, 18-1900-tal, h 74, skiva 163 x 97 cm
219
Matbord, valnöt, så kallad Shaker-modell, 18-1900-tal, h 74, skiva 163 x 97 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Stol, skuren, massiv valnöt, Chippendale, 1700-talets mitt, ljusbrun läderklädsel från 1900-tal
226
Stol, skuren, massiv valnöt, Chippendale, 1700-talets mitt, ljusbrun läderklädsel från 1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Botium, skrivpulpet, mahogny, ur den så kallade “Kongeserien”, ritad 1990 som 50-årsgåva till Drottning Margrethe II, skrivskiva i naturläder, plakettsignerad,
227
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Botium, skrivpulpet, mahogny, ur den så kallade “Kongeserien”, ritad 1990 som 50-årsgåva till Drottning Margrethe II, skrivskiva i naturläder, plakettsignerad,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Armstol, skuret och svartlackerat trä, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, oval ryggbricka, skuren bladstav, bruksslitage, senare bemålning och klädsel
228
Armstol, skuret och svartlackerat trä, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, oval ryggbricka, skuren bladstav, bruksslitage, senare bemålning och klädsel
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skriv/arbetsbord med uppfällbar skiva, mahogny, 1800-talets mitt, 2 lådor samt pennfack (?) i sarg, ben med avslutande hjultrissor, utfällt 127 x 93 cm, h 73 cm, någon smärre defekt
229
Skriv/arbetsbord med uppfällbar skiva, mahogny, 1800-talets mitt, 2 lådor samt pennfack (?) i sarg, ben med avslutande hjultrissor, utfällt 127 x 93 cm, h 73 cm, någon smärre defekt
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm
238
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, lös benställning , längd 121 cm
245
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, lös benställning , längd 121 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Chistensen, Tina & Leegaard, T för IKEA, hängstol, metall med blå plastklädsel, PS Svinga, design 2003, h 102 cm medföljer upphängning och bruksanvisning, framstår oanvänd
246
Chistensen, Tina & Leegaard, T för IKEA, hängstol, metall med blå plastklädsel, PS Svinga, design 2003, h 102 cm medföljer upphängning och bruksanvisning, framstår oanvänd
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lovegrove, Ross för Bernhardt Design, stolar, 1 par, plast och krom, "Orbit", design 2005, gjuten signatur, bruksslitage
248
Lovegrove, Ross för Bernhardt Design, stolar, 1 par, plast och krom, "Orbit", design 2005, gjuten signatur, bruksslitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
254
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, Swedish Grace 1910-20-tal, damsekretär, ljus björk med intarsia, snedklaff bakom vilken inredning, 2 lådor i sar, fotstöd med tagelstoppning, b 100 cm
257
Okänd designer, Swedish Grace 1910-20-tal, damsekretär, ljus björk med intarsia, snedklaff bakom vilken inredning, 2 lådor i sar, fotstöd med tagelstoppning, b 100 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
269
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Allard, Gunilla för Lammhults, serveringsvagn, krom med 3 glasskivor, "Cargo Gastro", design 1999, l 83 cm
270
Allard, Gunilla för Lammhults, serveringsvagn, krom med 3 glasskivor, "Cargo Gastro", design 1999, l 83 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, krom med dubbla skivor i härdat glas, 1970-tal, etikettmärkt, längd 63 cm
274
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, krom med dubbla skivor i härdat glas, 1970-tal, etikettmärkt, längd 63 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 4 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra",
287
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 4 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 3 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra",
288
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 3 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jönsson, Mats Bernard för MBJ Design, soffbord,  betong på ställning av galvaniserat stål, "Mystic Concrete Collection", l 140 cm, smärre nagg
297
Jönsson, Mats Bernard för MBJ Design, soffbord, betong på ställning av galvaniserat stål, "Mystic Concrete Collection", l 140 cm, smärre nagg
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Soffbänk, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, dekor av bladstav, överkragade, kannelerade ben, l 150 cm
312
Soffbänk, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, dekor av bladstav, överkragade, kannelerade ben, l 150 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Rökbord, bonat trä med intarsia, möjligen Indien, 1900-talets 2 hälft, hexagonal skiva,  h 50 cm
352
Rökbord, bonat trä med intarsia, möjligen Indien, 1900-talets 2 hälft, hexagonal skiva, h 50 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för IKEA,, byrå teak med svärtade handtag, "Kansas", 3 lådor, svärtade ben med mässingsskoningar, b 82 cm, litteratur: Möbel-IKEA-katalogen 1957 sid 106, smärre fanérdefekt
356
Okänd designer för IKEA,, byrå teak med svärtade handtag, "Kansas", 3 lådor, svärtade ben med mässingsskoningar, b 82 cm, litteratur: Möbel-IKEA-katalogen 1957 sid 106, smärre fanérdefekt
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.