Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Saltkar, 1 par samt saltsked, silver, runda med sexpassformat brätte på tre kulfötter, graverad växtdekor, oidentifierad mästare kyrilliskt IA Moskva 1860, kontrollstämpel CC, dia 7,5 cm,
Final bid1,500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Ring, 22 karat rödguld med rosenslipad diamant, Grekland, 1900-talets 2 hälft, innerdiameter 16 mm, vikt 7,3 gram
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, hängsmycke med kedja, silver, modellnummer 121, kulhamrad dekor, h 6,5, b 5,5 cm, i originaletui med skydddspåse
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Skål på fot, sterlingsilver, Viktoriansk, 1800-talets slut, rik dekor av blommor mm, stämplad Walter Gibson & John Langman London 1898, dia 17 cm, vikt 330 gram, ägargravyr
Final bid1,900 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Slipsnål, 18 karat rödguld, stämplad Bengt Hallberg Köping, total vikt inklusiver kedja i metall 6 gram, ägargravyr
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1942, vikt 9,2 gram, spegelmonogram RJ eller JR
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, svårtydda utländska stämplar, total vikt 7,9 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Silvermynt, 1 Öre Karl XI 1668
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Collier, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy", i form av tusensköna, stämplad, l 40 cm, modell snarlik den vilken Georg Jensen designade till Drottning Margretes födelse 1940
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Örhängen, 1 par, guld, 18 k, otydliga svenska stämplar 1946, längd 36 mm, vikt 2,7 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Tastevin, silver, Spanien, 1900-tal, längd 9 cm, vikt 55 gram
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti kaffeskedar mm, silver, total vikt 135 gram
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti silverbestick, bland annat "Rosen", total vikt 245 gram
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Skål på fot, silver, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av guirlander och lejonmaskaroner med hänklar, stämplar Johan Fuchs Köpenhamn utan år (verksam 1811-50), h 11 cm, vikt 260 gram
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med svart läderrem, Certina, ej funktionstestad
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Collier, dubbel, odlade pärlot, cirka 5 mm med lås i 18 karat rödguld, l 42 cm, låsets pärla lös
Est1,100 - 1,200 SEK
Armring samt ring, silver med facettslipade ametister, stämplade Trege Göteborg 1971
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
3 delar silver, Sverige och Danmark, total vikt 350 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti äldre silver och kopparmynt, silvervikt cirka 750 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK