Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.


Visning:

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Aprilauktion
Closed
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm
4
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm
Final bidNo bids
Est42,000 - 44,000 SEK
Closed
Pasterkamp, Bob, skrotskulptur, motorcykel, signerad, l 55 cm
9
Pasterkamp, Bob, skrotskulptur, motorcykel, signerad, l 55 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Liebermann, Ferdinand för Rosenthal, figurin, delvis bemålat porslin, "Cellist", modellnummer 342, design 1914, inpressad signatur, l 20 cm
21
Liebermann, Ferdinand för Rosenthal, figurin, delvis bemålat porslin, "Cellist", modellnummer 342, design 1914, inpressad signatur, l 20 cm
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
35
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte, ingjuten dekor av ansikte, roterbar på sockeln, signerad Kosta Boda Limited edition 500, h 18 cm
41
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte, ingjuten dekor av ansikte, roterbar på sockeln, signerad Kosta Boda Limited edition 500, h 18 cm
Final bid7,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad,
47
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad,
Final bidNo bids
Est8,000 - 9,000 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Lotta", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 16 cm
76
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Lotta", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 16 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
77
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, ur serien Stora Zoo från 1959, etikettsignerad, l 32 cm
78
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, ur serien Stora Zoo från 1959, etikettsignerad, l 32 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel höger", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm
79
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel höger", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd tysk konstnär, skulptur, skuret lövträ, antagligen Schwartzwald, sekelskiftet 1900, stående råbock, h 36 cm
90
Okänd tysk konstnär, skulptur, skuret lövträ, antagligen Schwartzwald, sekelskiftet 1900, stående råbock, h 36 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten",
94
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten",
95
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, längd 15 cm
96
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, längd 15 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Padoan, Germano för Gränna Glas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, signerad och etikettmärkt, h 17 cm
97
Padoan, Germano för Gränna Glas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, signerad och etikettmärkt, h 17 cm
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Nordin-Söderqvist, Ebba, mosaikrelief, polykromt glas, komposition, signerad, 67 x 62 cm
118
Nordin-Söderqvist, Ebba, mosaikrelief, polykromt glas, komposition, signerad, 67 x 62 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, kvinna med snäcka, signerad, h 90 cm
173
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, kvinna med snäcka, signerad, h 90 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Björk, Kurt, väggrelief/skulptur, tenn och koppar, monterad på träplatta, fiskstim, signerad och daterad -67, 14 x 39 cm
181
Björk, Kurt, väggrelief/skulptur, tenn och koppar, monterad på träplatta, fiskstim, signerad och daterad -67, 14 x 39 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt eller 2 hälft, höjd 21 cm
183
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt eller 2 hälft, höjd 21 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, väggplaketter 2 st, bsiquit, 1800-talets mitt eller 2 hälft, livets åldrar, en stämpelsignerad, dia 29 cm
194
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, väggplaketter 2 st, bsiquit, 1800-talets mitt eller 2 hälft, livets åldrar, en stämpelsignerad, dia 29 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Carlsen, Finn, egen verkstad, Listed, Bornholm, relief, stengods och betong i järnram, signerad FC och daterad 65, 45 x 38 cm
236
Carlsen, Finn, egen verkstad, Listed, Bornholm, relief, stengods och betong i järnram, signerad FC och daterad 65, 45 x 38 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Carlsen, Finn, egen verkstad, Listed, Bornholm, tillskriven, relief, stengods och betong, par med barn i barnvagn, osignerad, 36 x 39 cm
237
Carlsen, Finn, egen verkstad, Listed, Bornholm, tillskriven, relief, stengods och betong, par med barn i barnvagn, osignerad, 36 x 39 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, förgylld konstmassa. sittande Buddha, modern tillverkning, antagligen Thailand, höjd 19 cm
243
Okänd designer, skulptur, förgylld konstmassa. sittande Buddha, modern tillverkning, antagligen Thailand, höjd 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador
307
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
308
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skulptur skuret trä, stående vildsvinsgalt
338
Skulptur skuret trä, stående vildsvinsgalt
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1920-30-tal, skulptur, patinerad metall på marmorsockel, stående älgtjur, höjd 26 cm
354
Okänd konstnär, 1920-30-tal, skulptur, patinerad metall på marmorsockel, stående älgtjur, höjd 26 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm
432
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
443
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, lackarbete, Kina, 1900-tal, sittande Buddha, höjd 5 cm
445
Skulptur, lackarbete, Kina, 1900-tal, sittande Buddha, höjd 5 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 20 cm
446
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 20 cm
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, gök, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1770, l 25 cm
452
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, gök, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1770, l 25 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, sittande tornfalk, modellnummer 1666, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
453
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, sittande tornfalk, modellnummer 1666, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, skulptur/brevpress, brons på alabastersockel, flicka på knölsvan, h 9 cm
509
Okänd dansk konstnär, skulptur/brevpress, brons på alabastersockel, flicka på knölsvan, h 9 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hummel, Maria, fritt efter, skulptur, bly (?) på sockel i serpentinsten, gående pojke med paraply, h 10 cm
510
Hummel, Maria, fritt efter, skulptur, bly (?) på sockel i serpentinsten, gående pojke med paraply, h 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skulptur/brevpress, brons på marmorplatta, dekor av stående isbjörn, h 10 cm
513
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skulptur/brevpress, brons på marmorplatta, dekor av stående isbjörn, h 10 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur/brevpress, bronserad metall på marmorsockel, dekor av pojke i för stora skor, h 18 cm
514
Skulptur/brevpress, bronserad metall på marmorsockel, dekor av pojke i för stora skor, h 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, Indonesiska, stående kvinna, modellnummer 4159, signerad, h 37,5 cm, fotnagg
516
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, Indonesiska, stående kvinna, modellnummer 4159, signerad, h 37,5 cm, fotnagg
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, dansande kvinna, höjd 24 cm, modell 1202
524
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, dansande kvinna, höjd 24 cm, modell 1202
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll, höjd 25 cm
529
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll, höjd 25 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kleine, Marcel för M V Müller, Volkstedt, skulptur, bisquitporslin, sittande akt, art-déco, 1920-tal, signerad Weimar, h 42 cm
531
Kleine, Marcel för M V Müller, Volkstedt, skulptur, bisquitporslin, sittande akt, art-déco, 1920-tal, signerad Weimar, h 42 cm
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, gubbe med ryggsäck, h 41 cm
547
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, gubbe med ryggsäck, h 41 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Motorcykelmodell, metall och gummi, 1900-talets 2 hälft, l 40 cm
576
Motorcykelmodell, metall och gummi, 1900-talets 2 hälft, l 40 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurn, devlsi glaserat stengods, "Bulldog Midi", ur serien "Kennel" från 1972, signerad, h 13,5 cm, litteratur: Avbildad omslag samt sid 61 Lisa Larson 1994
581
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurn, devlsi glaserat stengods, "Bulldog Midi", ur serien "Kennel" från 1972, signerad, h 13,5 cm, litteratur: Avbildad omslag samt sid 61 Lisa Larson 1994
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Clough, Dorothy, skulptur, glaserat lergods, vilande flicka i rosa klänning, signerad, l 13 cm
587
Clough, Dorothy, skulptur, glaserat lergods, vilande flicka i rosa klänning, signerad, l 13 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skulptur/fetish, skuret trä, Västafrika, 1900-tal, stående figur, h exklusive senare sockel 17 cm
593
Skulptur/fetish, skuret trä, Västafrika, 1900-tal, stående figur, h exklusive senare sockel 17 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av uppsutten krigare, löstagbart huvud, h 33 cm
602
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av uppsutten krigare, löstagbart huvud, h 33 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av uppsutten hovman, löstagbart huvud, h 33 cm
603
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av uppsutten hovman, löstagbart huvud, h 33 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.