Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Collier, John, efter honom, gicléetryck, "Pharaohs Handmaids", efter original från 1883, synlig storlek 59 x 42 cm
Est1,600 - 1,700 SEK
Ankarcrona, Henrik August, olja, brittisk lansiär i Indien, 60 x 41 cm, proveniens: familjen Ankarcrona
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lundegård, Justus, olja, gårdsinteriör, signerad, 46 x 67 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Reim-Korb, Regina, akvatint i färger, komposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Skolplansch, litograferad, sekelskiftet 1900, noshörning, 80 x 104 cm, skador
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, Biserica Adormirea Maicii Domnului, Bukarest, signerad E Levrén och daterad 1934, 35 x 40 cm
Est300 - 400 SEK
Bjønness, Nini, serigrafier, 3 st, blommor, signerade, numrerade 162/500 och daterade -92, synlig pappersstorlek 40 x 55 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd dansk konstnär, etsning, uvar, otydligt monogramsignerad, synlig pappersstorlek 24 x 23 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk (?) konstnär, 1900-talets 2 hälft, figurkomposition, otydligt signerad, 80 x 60 cm
Est400 - 500 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 100", signerad och numrerad 17/50, pappersstorlek 28 x 29 cm
Est400 - 500 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Odysseus", ur Alf Hambes Värld, signerad och numrerad 97/290, synlig pappersstorlek 40 x 53 cm
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Olsen, Einar Hugo, olja, landskap, signerad EO och daterad 1933, 63 x 75 cm, smärre färgsläpp
Est400 - 500 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Dalí, Salvador, efter, offset, "Shakespeare" ur kalendern "Mach ado about Shakespare", ed Galerie Brönner, tryck signatur, synlig pappersstorlek 42 x 32 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gotemark, Eva, blandteknik, komposition, signerad, 80 x 60 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Gotemark, Eva, akryl, kompositon med docka, signerad, 70 x 52 cm
Est400 - 500 SEK
Gotemark, Eva, äggtempera, Docka I, signerad, 70 x 52 cm
Est400 - 500 SEK
Gotemark, Eva, akryl, Docka II, signerad, 52 x 70 cm
Est400 - 500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"
Est500 - 600 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK