Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Mörner, Stellan, olja, "Den blå timmen i Paris", signerad, 22 x 27 cm, proveniens: inköpt 1974 hos Halmstadgruppens Gallerist Halmstad Konst och Musikhandel
Final bid12,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Olson, Axel, olja, komposition, signerad och daterad -60, 15 x 31 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Olson, Axel, blandteknik, "Påskafton 1932", komposition med (själv)porträtt, tupp mm, signerad Acke O, synlig pappersstorlek 23 x 17,5 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Thorén, Esaias, olja, komposition, signerad och a tergo daterad -54, 22 x 47 cm, uppklistrad på pannå, något mindre färgsläpp
Final bid7,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Thorén, Esaias, tuschteckning, barn med uniform och leksaksbil, signerad, synlig pappersstorlek 30 x 24 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid16,000 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Dalí, Salvador, torrnålsgravyr med pochoir, "La Toison d'Or" (det Gyllene Skinnet), signerad och numrerad 234/300,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Öland II", signerad 1973, 25 x 40 cm
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Vid åkröken", signerad Söndrum 1976, 47 x 64 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, blandteknik, Kyrkogatan med Domkyrkan, Lund, signerad HS och daterad 27/5 1887, synlig papperstorlek 38 x 46 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Boehm, L (pseudonym för Niels Walseth, olja, norskt fjällparti med vallpiga i folkdräkt, signerad, 52 x 41 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Palmeiro, José, olja, kvinnoporträtt, signerat San Sebastian, 92 x 60 cm
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid4,800 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, olja, "Spegelbild i fönster", signerad och daterad -65, 46 x 38 cm
Final bid11,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Thorén, Esaias, olja, kustbild, signerad29 x 38 cm
Est5,500 - 6,000 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Sub Marin", signerad och numrerad 123/310, 55 x 45 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Carlberg, Hugo, olja, vinterskog med timmerfora, signerad, 62 x 69 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Nordin, Lars, silcsreen, "Wedding flowers"
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Tancula Nielsen, René J, olja, komposition, signerad och daterad 1999, 40 x 35 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Klimt, Gustav, efter, gicléetryck (?), "Tod und Leben, tryckt signatur, synlig pappersstorlek 44 x 49 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK