Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.
Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est800 - 900 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Kritklipporna", signerad och numrerad 117/150, synlig pappersstorlek 26 x 39 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Petersen, Vilhelm (efter honom?), olja, kustparti, osignerad, a tergo etikett, 19 x 29 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Petersen, Vilhelm (efter honom?), olja, kustparti, osignerad, 23 x 35 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Wivel, Niels, tuschteckning med täckvitt, riddare kämpar mot havsodjur, signerad och daterad 1894, synlig pappersstorlek 15 x 21 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Léger, Fernand, litografi med pochoir, "Cheval sur fond rouge", utförd 1951 i 1500 exemplar av Atelier Jacomet i Paris efter akvarell från 1948, synlig pappersstorlek 27 x 21 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Adamsson, Bo Åke, färglitografi, ballerinor, numrerad HC 20/35, synlig pappersstorlek 53 x 38 cm
Est500 - 600 SEK
Qvarsebo, Michael, färgserigrafi, 'komposition', signerad och numrerad HC I/IV, synlig pappersstorlek 79 x 58 cm
Est700 - 800 SEK
Strüwer, Ardy, färglitografi, "New York X -83", signerad och numrerad 26/100, synlig pappersstorlek 76 x 56 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Strüwer, Ardy, färglitografi, komposition, signerad och numrerad 41/150, synlig pappersstorlek 77 x 56 cm
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Adamsson, Bo Åke, färglitografi, dansande par
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Onsberg, Ulf, färglitografi, komposition
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd samtida konstnär, olja, porträtt av Frida Kahlo, 80 x 60 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Nordberg, Olle, olja, kvinna med fåglar, signerad och daterad 1933, 24 x 18 cm, medföljer bok
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Johansson, Lars, olja, Surrealistisk komposition, 60 x 73 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Johansson, Lars, olja, Segel och bågformer, 60 x 73 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion, färgsläpp
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Johansson, Lars, olja, Öga i fokus, signerad och daterad -78, 38 x 46 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Johansson, Lars, olja, Surrealistisk komposition med öga och pensel, 50 x 61 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Pryds Beck, Henrik, olja, "Hvor er The Flying Dog?, signerad och daterad 2003, 70 x 70 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Pryds Beck, Henrik, olja, "Hundens rya er haengt på hovedet ved Hovedbanegården", signerad och daterad 2003, 30 x 30 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Pryds Beck, Henrik, olja, "Hunden gör et spring og rammer på hovedet nede i Hovedbanegården", signerad och daterad 2003, 30 x 30 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd polsk konstnärinna, olja, landskap, "Droga" otydligt signerad och daterad 1989, 50 x 65 cm
Est600 - 700 SEK
Arup Jensen, C, olja, fartyg till havs, signerad, 84 x 118 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd naivist, 1900-tal, olja, kustparti med båtar, 50 x 61 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK