Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.
Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
Est900 - 1,000 SEK
Okänd dansk konstnär, oljemålningar, 1 par, Pierrot och Colombine, a tergo signerade Helmer C och daterad 1986-87, 40 x 30 cm
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Miniatyrer i mässingsram, 1 par, 1900-talets 1 hälft, delvis bemålade, Carl Michael Bellman respektive Kejsarinnan Elisabeth "Sisi" av Österrike-Ungern, ovala 7 x 6 cm
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk komposition med kvinna, signerad HC, 23 x 29 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Sollar, Akos, olja, "Tidens låsbarhet", signerad och daterad 1975, 65 x 54 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Johansson, Sven, olja, "Tamburin", färgavflagningar, 28 x 22 cm
Est400 - 500 SEK
Krüger, Einar, olja, motiv från Härjedalen, signerad, 33 x 28 cm
Est300 - 400 SEK
Qvarsebo, Michael, olja, 'Komposition', signerad och daterad 1969, 55 x 66 cm
Est500 - 600 SEK
Anshelm, Anne Grete, färglito, kvinna på bänk, 1950-tal, signerad och numrerad 304/500, synlig pappersstorlek 73 x 56 cm
Est600 - 700 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Puma", signerad, 75 x 50 cm
Est600 - 700 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Snö-lejon", signerad, 101 x 60 cm
Est600 - 700 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Lejon-unge", signerad, 101 x 60 cm
Est600 - 700 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Fröken uggla", signerad, 101 x 60 cm
Est600 - 700 SEK
Ryder, Thomas efter Rigaud, Francois, kopparstick, "King Henry the Fourth" efter Shakespeare, synlig pappersstorlek 55 x 39 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Lawrence, John C, tillskriven, olja, kvinnoporträtt, a tergo signerad J C Lawrence och daterad 1898 med dedikation, 25 x 21 cm, lagning
Est700 - 800 SEK
Bosse, Meta Johanna, olja, stilleben med stråhatt, parasoll och ängsblommor, signerad, 66 x 92 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Lewan, Dennis P, olja, landskap, signerad, 30 x 40 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Öström, Arvid, olja, stileben med linneor, signerad, 22 x 27 cm
Est600 - 700 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Apor", signerad, 101 x 60 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Ringsvans lemur", signerad, 101 x 60 cm
Est600 - 700 SEK
Franke, Ivan, olja, röd amaryllis, signerad, 64 x 27 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Franke, Ivan, olja, komposition, signerad, 92 x 38 cm
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Fougstedt, Gösta, akvarell, ökenlandskap, signerad och daterad -52, synlig pappersstorlek 26 x 33 cm
Est400 - 500 SEK
Küsel, Johanna Sibylla efter Caillot, Jacques,, kopparstick och etsning, Kristus och Fariséerna 1672, pappersstorlek 60 x 83 mm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Löfwing, Göran, färglitografi, "Trogna vår bygd", signerad, daterad 2014 och numrerad 83/292, synlig pappersstorlek 43 x 17 cm
Final bid1,400 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Chagall, Marc, utställningsaffischer, offset, 3 st, Geneve 1982 samt Paris 1981, synlig pappersstorlek 65 x 46 cm resp 89 x 57 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, plöjning med oxar, otydligt signerad, 65 x 81 cm
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, teckning, man i landskap, otydligt signerad EllA (?) och daterad 1831, synlig pappersstorlek 22 x 27 cm
Est300 - 400 SEK
Reklamskylt, litografi på trä, Försäkringssällskapet Danmark, 1861-1961, dia 60 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Persson, Folke, färglito, flygplats, signerad med dedikation och daterad 59, 46 x 63 cm
Est200 - 300 SEK
Warhol, Andy, efter honom, poster, "Querell", skapad för Rainer Werner Fassbinders film, synlig pappersstorlek 97x66 cm
Final bid1,600 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akvarell, Ribersborgs Kallbadhus, Malmö, signerad L (?) Borgström och daterad -95, synlig pappersstorlek 22 x 34 cm
Est400 - 500 SEK