Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, tillskriven, taklampa, eloxerad och svartlackerad aluminium, dia 25 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampfot, glas med metallmontage, modellnummer RD 1477, handsignerad samt med inpressad numrering, h inklusive skärmhållare 52 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för OMI, golvlampa, vitlackerad metall och krom, Danmark, 1900-talets 2 hälft, höjd 121 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Bonderup, Claus & Thorup, Thorsten för Fog & Mørup, taklampa, mässingsfärgad aluminium, "Semi Pendel", design 1967, etikettsignerad, dia 70 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bang, Mikael för Holmegaard, bordslampa, vitopak glasmassa med violett dekor, , Lamp Art 3, design 1972, h inklusive mässingsfäste 32 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, art-déco, 1920-tal,  taklampa, mässing, 3 glasskärmar, höjd 64 cm
Est200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skrivbordslampa, lackerad metall, höjd exkl skärm 43 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för IKEA, taklampa, rödlackerad metall, 365+Brasa, etikettsignerad, dia 45 cm
Est300 - 400 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, plafond, glas och mässing, etikettmärkt, dia 25 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd, ca 120 - 175 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, bordslampa, brännlackerad metall med böjlig ljusarm i mässing, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Taklampa, mässing med stavformade prismor, 1900-talets början, h 67 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft eller mit, golvlampa, bemålad och kromad metall med rödlackerad skärm, justerbar höjd
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, kromat och bemålat gjutjärn, otydligt märkt DKM (?) 4142, h 35 cm
Final bid3,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd dansk designer, golvlampa, krom och palisander, ställning h 144 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kina 1900-tal, blå underglasyrdekor, senare montage till lampa, h exklusive lampmontage 34 cm, medföljer ställning i trä
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Taklampa, bemålat trä, 1900-talets slut, dia 76 cm
Est200 - 300 SEK