Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Assietter 12 st, porslin, Royal Copenhagen,  Blå Blomst, dia 17 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad UNIK och daterad -90 med Studiohand, h 11,5 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor i oxblodsfärgad harpälsglasyr, signerad UNIK och daterad -90 med Studiohand, h 12 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, glaserat stengods, dekor i grön harpälsglasyr, signerad med Studiohand och med årsbokstav "d" (1962), h 22 cm
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Ritzman, Jan Erik för Transjö, praktvas, glas, dekor av polykroma, invälsade fält, signerad och daterad -97, h 28 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, dekor i vitt underfång, etikettmärkt, etsad signatur, h 16 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, glas, 12 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 10-11 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Vas, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1161, höjd 8 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Can Can", diameter 33 cm, höjd 27 cm
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1023, l 17 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, sockerskål, ljusstakar mm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål på fot, blå glasmassa, emaljmålad dekor av kvinnoansikte, signerad h 20 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lockurna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, höjd 48 cm, någon nagg
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Wärff, Göran, för Kosta, ljuslyktor mm, 10 st, glas, Sunflower, design 1974, höjd 8-13 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Larson, Lisa, för JIE, figurin, delvis glaserat lergods, knästående tomte
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Karaff, glas med silvermontage, höjd inkl propp 24 cm
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
Est700 - 800 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est4,000 - 4,200 SEK
Okänd designer för Rörstrand, fat, porslin, "Från årtusende till årtusende - i tidens tecken", diameter 33 cm, i originalförpackning
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Lindstrand, Vicke, för Kosta, skulptur/brevpress, glas, fisk,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 65 delar
Final bid3,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK