Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- MöblerClear filters
Slagbord, gråmålat trä, 1800-tal, 1 låda i sarg, total längd 183 cm, renoverat, senare bemålning
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, stolar, 4 st, ek, "Jöns", design 1954, stoppad sits, bruksslitage
Final bid1,500 SEK
Est300 - 400 SEK
Utdragssoffa, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt, l 193 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, antagligen för Åtvidaberg, bokskåp med vitrindörrar, så kallad Sekreteraremöbel, l 87 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
Est300 - 400 SEK
Spelbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, profilerad framsarg, b 88 cm
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, bonad bok
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Nordic Brands, stolar, formpressad bokfanér, "Amanda", slitage
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, fåtölj, bonad bok med vinröd läderklädsel, visst slitage
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, svart konstläderklädsel på metallben, smärre def
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, telefon/hallbord, teak, dubbla lådor, l 61 cm, smärre fanérdefekter
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, lampbord, teak, Micado, 1960-tal, stämpelsignerat, l 59 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Strand, Göran för Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, skrivbord, teak, modellnummer 15, dubbla hurtsar, längd 170 cm, mindre bruksslitage
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vedhurts (?), bemålat och bronserat trä, sidor med bemålade tryck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, h 68 cm, delvis senare bemålning
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord, teak, 3 st, längd 60 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, 1960-tal, blombord, teak och metall, diameter 42 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Nattstol, skuren och bonad alm, 1700-talets andra hälft, märkt MR Anno 1775, bruksslitage, nattkärl saknas
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 iläggsskivor, teak och svärtad bok, total längd 164 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 6 st, valnöt på kromade ställ
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Jönsson, Mats Bernard för MBJ Design, soffbord, betong på ställning av galvaniserat stål, "Mystic Concrete Collection", l 140 cm, smärre nagg
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag och brokig marmorskiva, dekor i parkettmarqueterie, rokokostil, 1900-talets mitt, 2 lådor, l 82 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Balkongbord, trä och lackerad metall, 1950-60-tal, längd 90 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Svensk Möbelindustri, 1960-tal, hallmöbel, palisander, 2 lådor i sarg, b 80 cm, stämplad
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK