Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Final bid2,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
Final bid2,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid4,200 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, 1700-talets 2 hälft, så kallade "Svenska modellen", oval rygg med balusterformad, genombruten ryggbricka,
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bankettsoffa, skuret och bronserat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets början, dekor av löpande hund, mittanfang med fleuron, l 180 cm, renoverad, senare, grön klädsel
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Lundgren, Gillis för IKEA, bänk, palisander på stålben, ”Alpacka” design 1971,
fast hurts med låda, l 80 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
Est1,700 - 1,800 SEK
Fällbord, svarvat, skuret och bemålat trä, barock, 1700-talets 1 hälft, profilerad sarg, l 97 cm, renoverat, vippfunktion saknas
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd designer för IKEA 1950-tal, stol, bonad bok och böjträ, "Winnie", klädsel defekt
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, stoppade dynor
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 4 lådor, b 93 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Kjaernulf, Henning för Vejle, soffbord, teak, stämpelsignerat, l 65 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Klädskåp, mahogny med bronserade beslag, Shrager Brothers Masterpiece Furniture, London, art-déco, omkring 1925, plakettmärkt, h 175 cm
Final bid4,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Damsekretär, mahogny med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor i parkettmarqueterie, l 88 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid4,800 SEK
Est600 - 7,000 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Stolar, 1 par, skuret, bemålar och bronserat trä, sengustavianska, sekelskiftet 1800, stoppad sits och ryggbricka, slitage
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Volther, Poul för Sorø Stolefabrik, armstol, ek,
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Halvbord, gråmålat trä, 1800-talets 2 hälft, b 119 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK