Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Thekanna, silver med svärtat träskaft, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av rosor, akantus mm, stämplad Gustaf Möllenborg Stockholm 1841, vikt 790 gram, l 27 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, oktogonala, graverade initialer BB, stämplade Lund 1947
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Grün, Hugo, egen verkstad, Köpenhamn, kannor, 3 st, sterlingsilver, omkring 1960. droppformade, stämplade, h 11 - 22 cm, total vikt cirka 350 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Okänd designer för Kultateollisuus Ky Viljanen, kanna, silver, organisk form, signerad "B", stämplad Åbo (Turku) 1955, h 19 cm, vikt 125 gram
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld med svart läderarmband, Roamer, 1960-tal, dia 35 mm, ägargravyr
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Fiskspade, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, skaft i King's Pattern, genombrutet blad med dekor av vattenlliljor, stämplad Gustaf Möllenborg Féron Stockholm 1863, l 33 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Praktdosa, förgyllt sterlingsilver, Frankrike, 1900-talets 1 hälft, spetsoval med Bérainornamentik och blommor, infattad gouache med mytologiskt motiv, invändigt förgylld,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 18 åttkantslipade och 1 briljantslipad diamant om totalt 0,2 carat enligt gravyr, stämplad Guldfynd, innerdiameter 16 mm, vikt 2,9 gram, 1 sten saknas
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 carat, otydliga svenska stämplar, innerdiameter 18 mm, vikt 2,4 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Öman, Martin, armring, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1995, vikt 44 gram, innerdiameter 6 x 5 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, 18 karat rödguld med briljantslipad diamant om cirka 0,1 carat., stämplad yutan år, innerdiameter 21 mm, vikt 3,7 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, sterlingsilver, stämplad Unnaryd 1985, innerdiameter 17 mm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Karaff, glas med silvermontage, höjd inkl propp 24 cm
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Mockakanna, silver med svärtat trähandtag, empirestil, sekelskiftet 1900, stämplad Jakob Engelbert Torsk Stockholm 1901, h 19 cm, vikt 380 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Öhman, Martin, egen verkstad, bägare, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1961, h 5 cm, vikt 65 gram
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Ceson, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg 1959, h 7 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Strösked, silver, modell Olga, stämplad Christian Hammer Stockholm 1853, l 22 cm, vikt 80 gram, initialer GC
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
Final bid600 SEK
Est800 - 900 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Dosor, 3 st, silver, 18-1900-tal, 2 snusdosor samt puderdosa med spegel, l 7 - 10 cm, 1 med tennlagning
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Luktdosor, silver, 3 st, urboettformade, 1800-talets 2 hälft, stämplar bland annat Gabriel Thulin Halmstad 1856 och Lars Larsson & Co Göteborg, dia 25 - 35 mm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, bordständare, silver och krom, 1900-talets 1 hälft, otydliga silverstämplar, l 7 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Damarmbandsur, delvis förgyllt stål, Omega De Ville, verknummer 201620, boettnummer 110053, 25 x 20 mm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Biblioteksur, trä med mässingsbeslag, Warmink, 1900-talets 2 hälft, total h 35 cm, 1 knopp saknas
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti bestick, silver, 18-1900-tal, total vikt 230 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti svenska silversmycken, total vikt 85 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti smycken, 18 karat rödguld, total vikt 8,5 gram
Final bid3,400 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina, dia 17 mm
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK