Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Est55,000 - 60,000 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, glas på patinerad träsockel, violin, sockel med invändig belysning, total h 184 cm, proveniens: inköpt på Black & White Art, vernissagekort medföljer
Final bid16,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/hållare för svavelstickor, bemålat lergods, stående resenär med kappsäck och Baedekers reseguide i händerna, h 13 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, möjligen Franz Xavier Bergmann, skulptur, kallmålad brons, så kallad Wienerbrons, sekelskiftet 1900, krokodil med pojke, l 8 cm, smärre slitage
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Trädgårdsskulptur, bemålad konstmassa, Manneken Pis, h 59 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, kvinna med barn, signerad, h 90 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Bilmodell, Volvo, 1800 ES, bemålad gips?, längd 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Larson, Lisa, för JIE, figurin, delvis glaserat lergods, knästående tomte
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Skulptur skuret trä, stående vildsvinsgalt
Est450 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Tomte, bemålad keramik, möjligen Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 22 cm, någon nagg
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Lindstrand, Vicke, för Kosta, skulptur/brevpress, glas, fisk,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för RBA, Olofström, skulptur, glas, dekor i gult och rött underfång, osignerad, höjd 28 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd polsk konstnär, skulptur, snidat och bemålat trä, ryttare med häst, otydligt signerad, h 33 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, gubbe med ryggsäck, h 41 cm
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll, höjd 25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Eriksen, Niels Jakob, skulptur, konststen, sittande barn, signerad, h 22 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK