Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- DiverseClear filters
Speglar, 1 par, förgyllt trä och stuck, ny-Louis XVI, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor, guirlander mm, h 93 cm, smärre skador
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Tavla för syntest, metall och trä, med belysning, 1900-talets 1 hälft, höjd 95 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti frimärken, 8 album mm, hela världen
Final bid1,700 SEK
Est600 - 700 SEK
Balansvåg, mässing, monterad på platta i trä, höjd 38 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Balansvåg, mässing och koppar, höjd 35 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Låda, Sanitas, mahogny, för röntgen, innehållande brickor med romerska och arabiska siffror, längd 49 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti långpipor, trä och porslin, 18-1900-tal
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Stenyxor, 4 st, flinta, lösfynd från yngre stenålder, längd 10 - 16 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Lådspegel, skuret och svartlackerat trä, 1700-talets 2 hälft, förgylld, kinesicerande dekor, h 67 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ljusplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft, sköldformade, h 41 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, uppläggningsbestick, 1 par, rostfritt stål och plast, Strata, design 1975, l 21 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stort parti skålar mm, teak, 1950-60-tal
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
CD-spelare, NAD C516BEE samt 2 högtalare B&W DM601
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti orientaliskt konsthantverk, cloissonné mm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Duskova, Jana, tillskriven, relief, skinn(?) monterat på skifferplatta, ansikte,, 40 x 20 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Supkalkar, 2 st, svarvad mässing, 1800-talets 1 hälft, h 12 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Barnstol, svarvad och bemålad björk, Småland, 1800-tal, h 60 cm, bruksslitage
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti vykort, Sverige, 1900-talets första hälft, mestadels topografi
Est450 - 500 SEK
Vykort i pärm, Sverige, 1900-talets första hälft, mestadels topografi
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hörseltestare, Amplivox Audiometer, h 30 cm
Est400 - 500 SEK
Syremätare, glas, Kifa, 1900-talets 1 hälft, h 75 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okulära undersökningslådor, bredd 23 - 53 cm
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Parti filateli, 1 låda, hela världen, delvis postfriskt
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Flaskor, Blossa årgångsglögg, 18 st, År 2005-2022
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK