Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
Est4,200 - 4,400 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, sigillstamp, patinerad brons, sjungande anka med mandolin, ograverad, h 7 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Samovar, pläter, 1800-talets 1 hälft, tunnformad, h 42 cm, omförsilvrad, tappkran fast
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
Est900 - 1,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Kaminur, bronserad metall (brons?) och alabaster, Frankrike, ny-Louis XVI, 1800-talets 2 hälft, urtavla signerad G. Philippe Palais Royal 66-67, verket signerat Japy Frères, h 44 cm,
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Serveringskanna, koppar, CW Andersson Göteborg, 1800-talets slut, l 40 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen för Fröseke, väggspegel, teak,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, patinerad metall, gustaviansk stil, 1900-tal, h 40 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Teniers, David, efter honom, hinterglasmalerei, värdshusscen, 24 x 19 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Takkrona, bemålat trä och metall
Est400 - 500 SEK
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 95 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Just Andersen, Ib, för GAB, skål på fot, tenn, diameter 17 cm, ägargravyr
Est400 - 500 SEK
Märklin, lok, i originalförpackning, HO, 3356
Est3,000 - 3,200 SEK
Märklin Primex, vagnar, 6 st, i originalförpackning, HO, 4546, 4546, 4009, 4012 samt 2 st 4595
Est700 - 800 SEK
Märklin Primex, lok, i originalförpackning, HO, 3193
Est900 - 1,000 SEK
Märklin Primex, lok, i originalförpackning, HO, 3195
Est700 - 800 SEK
Märklin Primex, lok, i originalförpackning, HO, 3191
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Ådersnäppare, mässing, 1800-tal, i etui, höjd 6 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Leksaker, 2 st, Steiff, "Macki" samt "Mucki", h 12 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid42,000 SEK
Est42,000 - 44,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kaminur, förgylld och patinerad metall och alabaster, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av läsande kvinna, höjd 37 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Skrivdon, mässing så kallat Davat,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Gueridon/torchère, gjutjärn, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, fågelhuvuden mm, h 153 cm, anlupen,. krön saknas
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK