Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- DiverseClear filters
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Cello med stråke, Tjeckoslovakien, 1900-tal, medföljer stråke, l 122 cm exklusive stöd
Est3,200 - 3,400 SEK
Armbandsklocka, stål, Casio Module Number No 103, Thunder Blue, i originaletui, förefaller oanvänd, graverad SKF
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lindberg, Stig för Öbergs, kortlekar, 2 st, "Comedia", oanvända i etui
Est600 - 700 SEK
Violin, Hopf, med fodral, längd 59 cm
Est600 - 700 SEK
Parti singlar/EP, Beatles, 10 st
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti frimärksklipp, sekelskiftet 1900
Est600 - 700 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Mettoy, England, 1920-30-tal, brandbil, teleskopstege, 3 brandmän, l 30 cm, obetydligt slitage
Est900 - 1,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Syskrin, mahogny med svärtade detaljer, empire, 1800-talets 1 hälft, 4 kulfötter i mässing, sarkofagformad, l 22 cm, nyckel och lås saknas
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Brosch, förgylld mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 5 cm, i samtida maroquinetui
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal,
Est700 - 800 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Saxon, Judas Priest, Beatles mm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skål, mässing, 1800-talets 2 hälft, snäckskalsformad, hänkel i form av delfin, l 27 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Flaggstångsknopp, glas, 1900-talets början, h 25 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, tenn, stämplade Stockholm 1950. h 19 cm
Est300 - 400 SEK
Kassaskrin, stål, 1800-talets slut, rikt graverad dekor, l 30 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Notställ, svärtat trä och mässing, avslutande hjultrissor, jugend, 1900-talets början, bredd 44 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti LP-skivor samt maxisingel, Judas Priest, 13 st
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi, 1970-tal, höjd 180 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad, armar saknas
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Fingerborg, 18 karat rödguld med emalj och skuren månsten, senempire, 1800-talets mitt, stämplad Gustaf Magnus Sjöblom Stockholm 1852, vikt 4,6 gram, originaetui i röd maroquin
Final bid2,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Parti fiskerullar
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm
Est1,700 - 1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Mangelbräde, skuret och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Rökelsekar, cloissonné, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserade växter och skrivtecken, dia 21 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti LP-skivor bl.a Pink Floyd, Led Zeppelin, Anders F Rönnblom mm, ca 40 st
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, spegel, teak, 1950-60-tal, höjd 116 cm,
Est300 - 400 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Spegel, mahogny med intarsia, Köpenhamnsarbete i empire, omkring 1820, h 161 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 108 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek, h 96 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Resegarderob, trä med metallbeslag, 1900-talets början, inredning med lådor och galgar, längd 126 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ämbar, 2 st, laggat trä, möjligen orientaliska, h 52 - 60 cm, slitage
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Tidningsställ, metall med handtag i teak, l 40 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Koffert, sekelskiftet 1900, l 92 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Tavla för syntest, metall, med belysning, Oculus, Germany, höjd 52 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Klinikbord, rostfritt stål, ställbart, höjd 77 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, Skultuna, mässing, No 92, höjd 17 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-tal, h 17 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK