Loading...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Visning:

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Februariauktion
Closed
Manschettknappar, 1 par, 14 karat rödguld och förgylld metall, med jade, antagligen Kina, 1900-tal, dekor av bambu, total vikt 7,1 gram
96
Manschettknappar, 1 par, 14 karat rödguld och förgylld metall, med jade, antagligen Kina, 1900-tal, dekor av bambu, total vikt 7,1 gram
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rundat oktogional, blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 23 cm
221
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rundat oktogional, blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 23 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Offerskål, porslin, Kina, antagligen Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor, dia 10 cm
262
Offerskål, porslin, Kina, antagligen Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor, dia 10 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hallampa, mässing med färgat glas, antagligen Turkiet, 1900-tal, total h 58 cm
269
Hallampa, mässing med färgat glas, antagligen Turkiet, 1900-tal, total h 58 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Skrivdon, mässing så kallat Davat,
281
Skrivdon, mässing så kallat Davat,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor, l 37 cm, nagg
331
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor, l 37 cm, nagg
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd indonesisk konstnär, väggbonad, batik, mytologiska motiv, l 330 cm
391
Okänd indonesisk konstnär, väggbonad, batik, mytologiska motiv, l 330 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820),
489
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820),
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, cloissonné, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av himmelsdrakar, h 16 cm
528
Ljusstakar, 1 par, cloissonné, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av himmelsdrakar, h 16 cm
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld  reliefdekor av heliga personer, märkt Shimatzu-mon samt ...zan, h 31 cm
548
Okänd konstnär, vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld reliefdekor av heliga personer, märkt Shimatzu-mon samt ...zan, h 31 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ytterfoder, porslin, antagligen Japan, 1900-talets 1 hälft, polykrom reliefdekor av blommor, h 28 cm, skador
583
Ytterfoder, porslin, antagligen Japan, 1900-talets 1 hälft, polykrom reliefdekor av blommor, h 28 cm, skador
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av växtlighet och Shou-tecken, höjd exklusive montage 38 cm, senare montering av lamphållare
586
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av växtlighet och Shou-tecken, höjd exklusive montage 38 cm, senare montering av lamphållare
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Skåp på lös benställning, lackarbete, Taishô, rik intarsiadekor i halvädelstenar och mineral, dekor av personer mm, h 195 cm
671
Skåp på lös benställning, lackarbete, Taishô, rik intarsiadekor i halvädelstenar och mineral, dekor av personer mm, h 195 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Skrin, hardwood med bronsbeslag och infattad jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, h exklusive handtag 25 cm
674
Skrin, hardwood med bronsbeslag och infattad jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, h exklusive handtag 25 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, 1800-tal, bildrulle, gouache, mytologisk scen, totalt 126 x 36 cm
684
Okänd kinesisk konstnär, 1800-tal, bildrulle, gouache, mytologisk scen, totalt 126 x 36 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti orientaliskt konsthantverk, cloissonné mm
692
Parti orientaliskt konsthantverk, cloissonné mm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor av flodlandskap, , h 41 cm
701
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor av flodlandskap, , h 41 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.