Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- BelysningClear filters
Wärff, Göran för Kosta, bordslampor, 1 par, glas och palisanderimiterande laminat, signerade, h exklusive skärm 32 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, taklampor, 1 par, brons med glasskärmar, Swedish Grace, 1910-20-tal, stiliserad blomdekor, total h 57 cm
Final bid40,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, bordslampa, mässing och textil, jugend, sekelskiftet 1900, h 30 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Bang, Michael för Holmegaard/Fyens Glasvaerk, bordslampa, glas, Palace, design 1978, etikettsignerad, höjd exklusive skärm 49 cm
Final bid600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Bergboms, bordslampor, 1 par, mässing, modell B 010, h inkl skärm 66 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, taklampa, vit glasmassa med metallmontage
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1,
Est300 - 400 SEK
Andersson, Olle för Luco, Göteborg, golvlampa, delvis grönlackerad metall, 1960-70-tal, justerbar ljuskälla, h cirka 120 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, rödlackerad metall, Ledu, justerbar, etikettsignerad
Est400 - 500 SEK
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ,
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, senare montage till lampor, h 27 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Svensson, Björn ör Elidus/KF, bordslampa, delvis grönlackerad metall, "Elidus Kuben", 1960-70-tal, justerbar höjd
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordslampor, 1 par, mässing, tillverkade av kanonhylsor, h 44 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, taklampa, orange glas och mässing, 1960-70-tal, dia 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Wernå, Erik för EWÅ, bordslampor, 1 par, mässing, 1900-talets mitt eller 2 hälft, höjd ca 50 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Malmsten, Carl, golvlampa, fur med blommig textilskärm, Staken, justerbar höjd
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, vägglampor, 1 par, aluminium och svart plast, h 34 cm
Est300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, bordslampa, bronserad metall, så kallad Diskometall, h 30 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, glas och mässing, dia 53 cm
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Taklampa, frostat glas och metall, 1910-tal, dekor av växter, dia 36 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för LUCO, golvlampa, lackerad metall, 1960-tal, modell 260, h 140 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK