Loading...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Visning:

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Februariauktion
Closed
Wärff, Göran för Kosta, bordslampor, 1 par, glas och palisanderimiterande laminat, signerade, h exklusive skärm 32 cm
51
Wärff, Göran för Kosta, bordslampor, 1 par, glas och palisanderimiterande laminat, signerade, h exklusive skärm 32 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, taklampor, 1 par, brons med glasskärmar, Swedish Grace, 1910-20-tal, stiliserad blomdekor, total h 57 cm
127
Okänd designer, taklampor, 1 par, brons med glasskärmar, Swedish Grace, 1910-20-tal, stiliserad blomdekor, total h 57 cm
Final bid40,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Markslöjd, bordslampor, 1 par, kromad metall och trä, höjd inklusive skärm 46 cm
139
Okänd designer för Markslöjd, bordslampor, 1 par, kromad metall och trä, höjd inklusive skärm 46 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Morales-Schildt, Mona för Kosta, bordslampa, glas, dekor i bärnstensfärgat underfång, etikettmärkt, h inklusive skärm 40 cm
140
Morales-Schildt, Mona för Kosta, bordslampa, glas, dekor i bärnstensfärgat underfång, etikettmärkt, h inklusive skärm 40 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, bordslampa, mässing och textil, jugend, sekelskiftet 1900, h 30 cm
163
Okänd designer, bordslampa, mässing och textil, jugend, sekelskiftet 1900, h 30 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
187
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
188
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bang, Michael för Holmegaard/Fyens Glasvaerk, bordslampa, glas, Palace, design 1978, etikettsignerad, höjd exklusive skärm 49 cm
198
Bang, Michael för Holmegaard/Fyens Glasvaerk, bordslampa, glas, Palace, design 1978, etikettsignerad, höjd exklusive skärm 49 cm
Final bid600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Bergboms, bordslampor, 1 par, mässing, modell B 010, h inkl skärm 66 cm
201
Okänd designer för Bergboms, bordslampor, 1 par, mässing, modell B 010, h inkl skärm 66 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, vit glasmassa med metallmontage
205
Okänd designer, taklampa, vit glasmassa med metallmontage
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
230
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, takampel till 3 ljus, bemålat trä och stuck med monterade speglar,
238
Okänd designer, takampel till 3 ljus, bemålat trä och stuck med monterade speglar,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Hallampa, mässing med färgat glas, antagligen Turkiet, 1900-tal, total h 58 cm
269
Hallampa, mässing med färgat glas, antagligen Turkiet, 1900-tal, total h 58 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1,
282
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Andersson, Olle för Luco, Göteborg, golvlampa, delvis grönlackerad metall, 1960-70-tal,  justerbar ljuskälla, h cirka 120 cm
287
Andersson, Olle för Luco, Göteborg, golvlampa, delvis grönlackerad metall, 1960-70-tal, justerbar ljuskälla, h cirka 120 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Wernå, Erik för EWÅ, Värnamo, golvlampa, brännlackerad metall, mässing, textil och vinyl, modellnummer 87, h inkl skärm 129 cm
288
Wernå, Erik för EWÅ, Värnamo, golvlampa, brännlackerad metall, mässing, textil och vinyl, modellnummer 87, h inkl skärm 129 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm
309
Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, rödlackerad metall, Ledu, justerbar, etikettsignerad
315
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, rödlackerad metall, Ledu, justerbar, etikettsignerad
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ,
333
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak med 2 vita glaskupor, justerbar
434
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak med 2 vita glaskupor, justerbar
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Eklunds metall, taklampa, antikborstad, delvis bronsfärgad metall, "Elin", dia 46 cm
447
Okänd designer för Eklunds metall, taklampa, antikborstad, delvis bronsfärgad metall, "Elin", dia 46 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, senare montage till lampor, h 27 cm
449
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, senare montage till lampor, h 27 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, mässig med vitt plastraster, "Rex", design 1972, dia 55 cm
450
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, mässig med vitt plastraster, "Rex", design 1972, dia 55 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Svensson, Björn ör Elidus/KF, bordslampa, delvis grönlackerad metall, "Elidus Kuben", 1960-70-tal, justerbar höjd
475
Svensson, Björn ör Elidus/KF, bordslampa, delvis grönlackerad metall, "Elidus Kuben", 1960-70-tal, justerbar höjd
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bordslampor, 1 par, mässing, tillverkade av kanonhylsor, h 44 cm
509
Bordslampor, 1 par, mässing, tillverkade av kanonhylsor, h 44 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, orange glas och mässing, 1960-70-tal, dia 23 cm
520
Okänd designer, taklampa, orange glas och mässing, 1960-70-tal, dia 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wernå, Erik för EWÅ, bordslampor, 1 par, mässing, 1900-talets mitt eller 2 hälft, höjd ca 50 cm
522
Wernå, Erik för EWÅ, bordslampor, 1 par, mässing, 1900-talets mitt eller 2 hälft, höjd ca 50 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Knud Christensen Agentur, Randers, vägglampa, gullackerad metall, Elit 703, l 30 cm, raster saknas
534
Okänd designer för Knud Christensen Agentur, Randers, vägglampa, gullackerad metall, Elit 703, l 30 cm, raster saknas
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Malmsten, Carl, golvlampa, fur med blommig textilskärm, Staken,  justerbar höjd
539
Malmsten, Carl, golvlampa, fur med blommig textilskärm, Staken, justerbar höjd
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, vägglampor, 1 par, aluminium och svart plast, h 34 cm
546
Okänd designer, 1960-70-tal, vägglampor, 1 par, aluminium och svart plast, h 34 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Just Andersen, Ib, bordslampa, bronserad metall, så kallad Diskometall, h 30 cm
584
Just Andersen, Ib, bordslampa, bronserad metall, så kallad Diskometall, h 30 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, glas och mässing, dia 53 cm
615
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, glas och mässing, dia 53 cm
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Taklampa, frostat glas och metall, 1910-tal, dekor av växter, dia 36 cm
621
Taklampa, frostat glas och metall, 1910-tal, dekor av växter, dia 36 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för K-fab, vägg- samt bordslampor, 3 st, lackerad plåt, justerbara
645
Okänd designer för K-fab, vägg- samt bordslampor, 3 st, lackerad plåt, justerbara
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för LUCO, golvlampa, lackerad metall, 1960-tal, modell 260, h 140 cm
649
Okänd designer för LUCO, golvlampa, lackerad metall, 1960-tal, modell 260, h 140 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.