Loading...

Januariauktion

Visning:

Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Januariauktion
Closed
Ruda, Bengt för NK, fåtölj, bonad bok med original, senapsgul textilklädsel, "Z-stolen", plakettsignerad, bruksslitage
32
Ruda, Bengt för NK, fåtölj, bonad bok med original, senapsgul textilklädsel, "Z-stolen", plakettsignerad, bruksslitage
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Tapiovaara, Ilmari för Edsby-Verken. pinnstol, grålackerat trä,  "Mademoiselle", design 1959, brännstämplad
64
Tapiovaara, Ilmari för Edsby-Verken. pinnstol, grålackerat trä, "Mademoiselle", design 1959, brännstämplad
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
80
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, armstol, bok, "Lata Greven",
81
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, armstol, bok, "Lata Greven",
Final bid1,700 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
87
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Sandell, Thomas & Bohlin, Jonas för Asplund, byrå, vitlackerad MDF på sockel i ek, "Snö A",
105
Sandell, Thomas & Bohlin, Jonas för Asplund, byrå, vitlackerad MDF på sockel i ek, "Snö A",
Final bid7,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
108
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 7 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra",
117
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 7 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra",
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,500 SEK
Closed
Stolar, 1 par, skuren och bonad björk, Västsvenska gustavianska provinsarbeten, möjligen Lindome, sekelskiftet 1800, sarg med dekor av bladstav samt humlekvistar,
119
Stolar, 1 par, skuren och bonad björk, Västsvenska gustavianska provinsarbeten, möjligen Lindome, sekelskiftet 1800, sarg med dekor av bladstav samt humlekvistar,
Final bid4,000 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken",
128
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med brun skinnklädsel, "Kroken",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Sekretär, mahogny med mässingsbeslag och vitmelerad marmorskiva, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, 2 lådor samt skrivklaff, h 112 cm, ben med lagningar och förstärkningar, smärre defekter
153
Sekretär, mahogny med mässingsbeslag och vitmelerad marmorskiva, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, 2 lådor samt skrivklaff, h 112 cm, ben med lagningar och förstärkningar, smärre defekter
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
156
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
158
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kioskvagn, mahogny med glasrutor och metallbeslag, Trobäcks Möbler Ängelholm, 1900-talets mitt,
165
Kioskvagn, mahogny med glasrutor och metallbeslag, Trobäcks Möbler Ängelholm, 1900-talets mitt,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skåp med jalusiöverdel, 1900-talets 1 hälft, underdel med skåpsdörrar, h 202 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
169
Skåp med jalusiöverdel, 1900-talets 1 hälft, underdel med skåpsdörrar, h 202 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
176
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
Final bidNo bids
Est8,500 - 9,000 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, "Calmare Nyckel",
180
Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, "Calmare Nyckel",
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, björk, "Herrgården",
181
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, björk, "Herrgården",
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, teak, "Herrgården",
182
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, teak, "Herrgården",
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Åfors, stolar, 4 st, ek, "Jöns", design 1954, stoppad sits, bruksslitage
183
Malmsten, Carl för Åfors, stolar, 4 st, ek, "Jöns", design 1954, stoppad sits, bruksslitage
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, "Hemmakväll",
191
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, "Hemmakväll",
Final bid1,900 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
192
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
193
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas,
194
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Vitrinskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, h 157 cm, skador, bakre krön saknas
205
Vitrinskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, h 157 cm, skador, bakre krön saknas
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Medicinskåp, delvis bemålat rostfritt stål och glas, Getinge, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 173 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
208
Medicinskåp, delvis bemålat rostfritt stål och glas, Getinge, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 173 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  design 1955, bruksslitage
213
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, bruksslitage
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1996, bruksslitage
214
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1996, bruksslitage
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage
215
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage
216
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  design 1955, bruksslitage
217
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, bruksslitage
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage
218
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
232
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hurtsskrivbord med jalusiöverdel, ek, 1900-talets 1 hälft, b 130 cm
233
Hurtsskrivbord med jalusiöverdel, ek, 1900-talets 1 hälft, b 130 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Konferensstolar, 10 + 1, bonad ek med röd konstläderklädsel, ordförandestolen med krönt dekor av Hallands Vapen,
234
Konferensstolar, 10 + 1, bonad ek med röd konstläderklädsel, ordförandestolen med krönt dekor av Hallands Vapen,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Klinikvagn, rostfritt stål med glasskivor, Stille, 1900-talets 1 hälft, inredning med lådor, l exklusive hållare 70 cm
236
Klinikvagn, rostfritt stål med glasskivor, Stille, 1900-talets 1 hälft, inredning med lådor, l exklusive hållare 70 cm
Final bid800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Notställ, svärtat trä och mässing, avslutande hjultrissor, jugend, 1900-talets början, bredd 44 cm
238
Notställ, svärtat trä och mässing, avslutande hjultrissor, jugend, 1900-talets början, bredd 44 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Byrå, mahogny med intarsia och marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, oval form, b 36 cm
248
Byrå, mahogny med intarsia och marmorskiva, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, oval form, b 36 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Byrå, mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueteri, 2 lådor, b 69 cm
249
Byrå, mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueteri, 2 lådor, b 69 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tvättställ, massiv mahogny, antagligen Västindien, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 83 cm, insatser saknas
271
Tvättställ, massiv mahogny, antagligen Västindien, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 83 cm, insatser saknas
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Undersökningsbrits, bonat trä med brun galonklädsel, Elema Järnhandel, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, l 213 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage
284
Undersökningsbrits, bonat trä med brun galonklädsel, Elema Järnhandel, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, l 213 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Massagebänk, grönt konstläder på kromad benställning, 1900-talets mitt, längd 180 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
287
Massagebänk, grönt konstläder på kromad benställning, 1900-talets mitt, längd 180 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Klinikvagn, rostfritt stål, Einar Egnell Trollhättan, 1900-talets mitt, bredd 46 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
296
Klinikvagn, rostfritt stål, Einar Egnell Trollhättan, 1900-talets mitt, bredd 46 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Klinikvagn, rostfritt stål, Stille, 1900-talets mitt, bredd 56 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
298
Klinikvagn, rostfritt stål, Stille, 1900-talets mitt, bredd 56 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
305
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 76 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
306
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 76 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
307
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Undersökningsbrits, bonat trä med röd galonklädsel, 1900-talets 1 hälft, l 175 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage
318
Undersökningsbrits, bonat trä med röd galonklädsel, 1900-talets 1 hälft, l 175 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.