Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Bordslampa, bemålat lergods med frostad glaskupa, 1910-tal, dekor av barn, oidentifierad signatur, h 51 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, bordslampa, koppar och textil, jugend, sekelskiftet 1900, h 40 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd esigner, bordslampa, mässing och textil, jugend, sekelskiftet 1900, h 30 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Fihn, Jonas för Belid, taklampa, kopparfärgad aluminium, "Covetto", etikettsignerad, dia 39 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "Etude",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  och röda detaljer, modell PH5, dia 50 cm
Final bid1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ,
Est1,600 - 1,700 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, mässing och vitt, frostat glas, 3 ljuspunkter, h 63 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Taklampa, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets början, h 80 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Takkrona till 5 ljus, förgylld metall med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Hosoe, Isao & Pozzoli, Alessio för Luxo, skrivbordslampa, blå plast, "Heron",
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Starck, Philippe för FLOS, taklampa, polykarbonat, KTribe Suspension 1,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordslampor, 1 par, mässing, tillverkade av kanonhylsor, h 44 cm
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, vägglampor, 1 par, gulmetall, "Magnetlampan", diameter 12 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas, dekor i orange och vitt, dia 24 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Cottex, taklampa, aluminium, dia 45 cm
Est300 - 400 SEK
Hallampa, mässing med prismor, 1900-talets mitt, dekor av palmetter, dia 30 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas,  justerbar höjd, modellnummer 18781, max höjd 146 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, taklampa, vitfrostat glas,
Est800 - 700 SEK
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex",
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK