Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Huvudprydnad, skuret trä, så kallad Chi Wara, Bamana, Mali,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820),
Est500 - 600 SEK
Skrivdon, mässing så kallat Davat,
Est600 - 700 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin,  så kallat vapenporslin Kina, Qianlong (1736-95), profilerat brätte,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor,
Est600 - 700 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i famille-rose-färger,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Est600 - 700 SEK
Mask, skuret trä, Västafrika (?),
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Mask, skuret trä, möjligen Yoruba, Elfebenskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd indisk konstnär, skulptur, bemålat trä, Ganesha
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd japank keramiker, rökelseurna med lock, flintgods, Satsuma, Meiji-Taishô,
Est600 - 700 SEK
Rökelsekar, porslin, Kina, 1900-tal, oktogonal form, dekor i tobacco-leaf-mönster, oidentifierad signatur, dia 18 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Trumma, trumskinn av zebra, Afrika, 1900-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Kista, skuren kamfer,
Kista, skuren kamfer,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti porslin, Kina, 17-1900-tal, blåvitt och famille-rose, skador och lagningar
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Bålskål, porslin, Kina, Qinlong/Jiaqing, sekelskiftet 1800, dekor i koboltblått och guld, dia 29 cm, zinklagning
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK