Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Okänd designer för Rörstand, matservisdelar, flintgods, "Båstad"
581
Okänd designer för Rörstand, matservisdelar, flintgods, "Båstad"
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Gefle, matservisdelar, flintgods,
582
Okänd designer för Gefle, matservisdelar, flintgods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
583
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
584
Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti LP/EP, bland annat ABBA, Elvis, Roxette, Guns'n'roses mm
585
Parti LP/EP, bland annat ABBA, Elvis, Roxette, Guns'n'roses mm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Glemme, Dagmar, blandteknik, "The tree of cosmos"
586
Glemme, Dagmar, blandteknik, "The tree of cosmos"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Qvarsebo, Michael, färgoffset, komposition med slända
587
Qvarsebo, Michael, färgoffset, komposition med slända
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Figurin, porslin, Königlisches und Kaiserlisches Porzellanmanufaktur (KPM) Berlin, 1800-tal,
588
Figurin, porslin, Königlisches und Kaiserlisches Porzellanmanufaktur (KPM) Berlin, 1800-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition
589
Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kohn, Hasse, olja, Jockey - porträtt av Bill Shoemaker,
590
Kohn, Hasse, olja, Jockey - porträtt av Bill Shoemaker,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Figuriner, 2 st, porslin, dansande kvinnor,
591
Figuriner, 2 st, porslin, dansande kvinnor,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffeservisdelar, Hammersley, England.
592
Kaffeservisdelar, Hammersley, England.
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, samt vas och uppläggningsfat
593
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, samt vas och uppläggningsfat
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti LP/singlar, Elvis Presley
594
Parti LP/singlar, Elvis Presley
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Simmulsson, Mari för Upsala Ekeby, vas, delvis grönglaserat, chamotterat lergods, "Patina",
595
Simmulsson, Mari för Upsala Ekeby, vas, delvis grönglaserat, chamotterat lergods, "Patina",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Debon, Salvador för NAO, figurin, sittande flicka,
596
Debon, Salvador för NAO, figurin, sittande flicka,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
597
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
Final bidNo bids
Est200 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
598
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti LP/singlar, Beatles
599
Parti LP/singlar, Beatles
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt,
600
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft,
601
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hemmabiosystem, Grundig, Cinemo, DR 4500 DD, 5.1
602
Hemmabiosystem, Grundig, Cinemo, DR 4500 DD, 5.1
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti hemelektronik, trådlösa routrar 3 st, Belkin samt König, bilhögtalare Sony XS-F1324 samt 4 st V/A sändare/mottagare
603
Parti hemelektronik, trådlösa routrar 3 st, Belkin samt König, bilhögtalare Sony XS-F1324 samt 4 st V/A sändare/mottagare
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Aalto, Alvar för Iittala, saltkar, 2 st, 'Savoy',
604
Aalto, Alvar för Iittala, saltkar, 2 st, 'Savoy',
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Greenwood, Leslie för Franklin Porcelain, tallrikar, 12 st, "Flowers of the year", blommotiv med guldkant
605
Greenwood, Leslie för Franklin Porcelain, tallrikar, 12 st, "Flowers of the year", blommotiv med guldkant
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stol, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
606
Stol, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
iPod touch, Apple, svart
607
iPod touch, Apple, svart
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mills, Peter, akvarell, gård vid kusten, motiv från Arniston, Sydafrika,
608
Mills, Peter, akvarell, gård vid kusten, motiv från Arniston, Sydafrika,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Osswald, Hans, gouache, komposition,
609
Osswald, Hans, gouache, komposition,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fogelquist, Jörgen, färglitografier, 2 st, kompositioner,
610
Fogelquist, Jörgen, färglitografier, 2 st, kompositioner,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
iPod touch, Apple, vit
611
iPod touch, Apple, vit
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, matta, rölakan, "Kullaberg",
612
Okänd designer, matta, rölakan, "Kullaberg",
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Vas med hänklar, flintgods, Franz Anton Mehlem "Royal Bonn", sekelskiftet 1900,
613
Vas med hänklar, flintgods, Franz Anton Mehlem "Royal Bonn", sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn",
614
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
615
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
616
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
617
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
618
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, kromad metall med kvadratiska glasprismor
619
Okänd designer, taklampa, kromad metall med kvadratiska glasprismor
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Sestervik, Lars för Målerås glasbruk, skål, blåtonat blas, slipad dekor av kuvert
620
Sestervik, Lars för Målerås glasbruk, skål, blåtonat blas, slipad dekor av kuvert
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, champagneglas, 10 st, slipad dekor av blommor,
621
Okänd designer, champagneglas, 10 st, slipad dekor av blommor,
Final bid1,600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Müller, Thomas, färglitografi, flygpost
622
Müller, Thomas, färglitografi, flygpost
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okända designer för Nao samt Rex, figuriner, 3 st
623
Okända designer för Nao samt Rex, figuriner, 3 st
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Åberg, Lars, färglitografi, blommor i flaska
624
Åberg, Lars, färglitografi, blommor i flaska
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, grishuvud, bemålad gips
625
Okänd designer, grishuvud, bemålad gips
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Salsstolar, 6 st, skuren ek med vävd verdureklädsel,
626
Salsstolar, 6 st, skuren ek med vävd verdureklädsel,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Byrå, palisander med gråspräcklig marmorskiva, Louis XV-stil, 1900-talets mitt,
627
Byrå, palisander med gråspräcklig marmorskiva, Louis XV-stil, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods,
628
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.