Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Herrarmbandsur, 18 karat guld, Certina,
10
Herrarmbandsur, 18 karat guld, Certina,
Final bid4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Epitafieplatta (?), silver eller försilvrad kopparplåt, 1700-tal, heltäckande allegorisk (frimurerisk?) dekor av obelisker, änglar, inskriptioner mm,
32
Epitafieplatta (?), silver eller försilvrad kopparplåt, 1700-tal, heltäckande allegorisk (frimurerisk?) dekor av obelisker, änglar, inskriptioner mm,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal,
66
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
78
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777,
89
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
113
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal,
122
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal,
140
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kaminur, mässing, empirestil, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
146
Kaminur, mässing, empirestil, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), kandelaber för 6 ljus, tenn med mässinsdetaljer,
148
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), kandelaber för 6 ljus, tenn med mässinsdetaljer,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend,
149
Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2:a hälft, dekor av flicka med stränginstrument
156
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2:a hälft, dekor av flicka med stränginstrument
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Kaminur, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av stående krigarmunk,
163
Kaminur, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av stående krigarmunk,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
168
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
171
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
180
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
181
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
182
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Kaminur, förgylld brons och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
183
Kaminur, förgylld brons och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft,
185
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
186
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, mässing, empirestil, 1800-talets slut,
197
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, mässing, empirestil, 1800-talets slut,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
210
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Ventilbasun, delvis kromad mässing, Franz Michl. Musik Instr. Fabrik Graslit, Böhmen,
217
Ventilbasun, delvis kromad mässing, Franz Michl. Musik Instr. Fabrik Graslit, Böhmen,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
220
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
226
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
228
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter,
234
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
235
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft,
244
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
246
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
252
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
255
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Takampel, mässing med delvis etsad glaskupa, så kallad månskensampel,
256
Takampel, mässing med delvis etsad glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Spegel, bronserat trä och stuck, oscariansk,
259
Spegel, bronserat trä och stuck, oscariansk,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel,
261
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Takkrona, bemålat trä och metall
265
Takkrona, bemålat trä och metall
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Sigillstamp, ben, 1800-talets 2 hälft,
274
Sigillstamp, ben, 1800-talets 2 hälft,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Monokel, 18 karat rödguld med slipat glas, 1900-talets början, total vikt 8 gram,
279
Monokel, 18 karat rödguld med slipat glas, 1900-talets början, total vikt 8 gram,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter,
293
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Ferrari-Hardoy Jorge för Leko, Gemla, miniatyrfåtölj, svartlackerat stativ med skinnklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",
296
Ferrari-Hardoy Jorge för Leko, Gemla, miniatyrfåtölj, svartlackerat stativ med skinnklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Fratelli Reguetti, herrbetjänt, bonad bok,
298
Okänd designer för Fratelli Reguetti, herrbetjänt, bonad bok,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal,
306
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Eckhoff, Tias för Lundtofte, besticksuppsättning, 21 delar, rostfritt stål med svarta nylonskaft, "Opus",
307
Eckhoff, Tias för Lundtofte, besticksuppsättning, 21 delar, rostfritt stål med svarta nylonskaft, "Opus",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti elastolin/lanolinfigurer, 9 st, vilda djur,
314
Parti elastolin/lanolinfigurer, 9 st, vilda djur,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti elastolin/lanolinfigurer, 14 st, husdjur,
316
Parti elastolin/lanolinfigurer, 14 st, husdjur,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Dalahästar, 4 st, skuret och bemålat trä,
327
Dalahästar, 4 st, skuret och bemålat trä,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för Fröseke, väggspegel, teak,
331
Okänd designer, möjligen för Fröseke, väggspegel, teak,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.