Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
46
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek,
47
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek,
Final bid3,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
53
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Sandell, Thomas & Bohlin, Jonas för Asplund, byrå, vitlackerad MDF på sockel i ek, "Snö A",
54
Sandell, Thomas & Bohlin, Jonas för Asplund, byrå, vitlackerad MDF på sockel i ek, "Snö A",
Final bidNo bids
Est6,500 - 7,000 SEK
Closed
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband
56
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
64
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
Final bid8,500 SEK
Est9,500 - 10,000 SEK
Closed
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
141
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
143
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
150
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
151
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken",
159
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med brun skinnklädsel, "Kroken",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
193
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, hyllsystem, teak samt svärtat trä
199
Okänd designer, hyllsystem, teak samt svärtat trä
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer, hallbyrå, teak, front med 3 lådor
200
Okänd designer, hallbyrå, teak, front med 3 lådor
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
208
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
210
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister,
211
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
216
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, fåtölj med fotpall, ek med grön originalklädsel,
250
Okänd designer, 1960-tal, fåtölj med fotpall, ek med grön originalklädsel,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, kontorsstol, ek med läderklädd sits,
253
Okänd designer, kontorsstol, ek med läderklädd sits,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
260
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
269
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
270
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1050-60-tal, stolar, 4 st, vitlackerad metall,
286
Okänd designer, 1050-60-tal, stolar, 4 st, vitlackerad metall,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ferrari-Hardoy Jorge för Leko, Gemla, miniatyrfåtölj, svartlackerat stativ med skinnklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",
296
Ferrari-Hardoy Jorge för Leko, Gemla, miniatyrfåtölj, svartlackerat stativ med skinnklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Fratelli Reguetti, herrbetjänt, bonad bok,
298
Okänd designer för Fratelli Reguetti, herrbetjänt, bonad bok,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, serveringsvagn, teak med dubbla palisanderskivor,
299
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, serveringsvagn, teak med dubbla palisanderskivor,
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Malmsten, Carl, egen verkstad, fåtölj, fur, "Mabulator",
301
Malmsten, Carl, egen verkstad, fåtölj, fur, "Mabulator",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Salongsbord, rikt skuren mahogny, nyrokoko,
302
Salongsbord, rikt skuren mahogny, nyrokoko,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Spelbord, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
305
Spelbord, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, skåp, teak,
308
Okänd designer, 1960-tal, skåp, teak,
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Malmsten, Carl, egen verkstad (?), fåtölj, ljus björk med ylleklädsel, "Stora Fjäderbrickan",
318
Malmsten, Carl, egen verkstad (?), fåtölj, ljus björk med ylleklädsel, "Stora Fjäderbrickan",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Salsskåp, delvis skuren och svärtad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft,
319
Salsskåp, delvis skuren och svärtad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 4 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar",
320
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 4 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Halvbord, 1 par, bonad ek, 1800-talets slut,
321
Halvbord, 1 par, bonad ek, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas,
328
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk med vitrinöverskåp, björk, "Herrgården",
329
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk med vitrinöverskåp, björk, "Herrgården",
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Vodder, Arne för Sibast, snurrfåtölj, palisander och stål med svart läderklädsel
330
Vodder, Arne för Sibast, snurrfåtölj, palisander och stål med svart läderklädsel
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer (Göran Malmwall?), hörnsoffa, ljus fur, så kallad "Sportstugemöbel",
338
Okänd designer (Göran Malmwall?), hörnsoffa, ljus fur, så kallad "Sportstugemöbel",
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
345
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
356
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor
359
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj palisander, "Largo",
362
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj palisander, "Largo",
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Stolar, 6 st. mahogny,  så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
364
Stolar, 6 st. mahogny, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, soffbord, palisander,
367
Okänd designer, soffbord, palisander,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Strinning, Nils, hylla,  björk och grålackerad metall, String,
370
Strinning, Nils, hylla, björk och grålackerad metall, String,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Castelli-Ferreri, Anna för Kartell, förvaringsmöbel, vit plast, "Componibili 3"
371
Castelli-Ferreri, Anna för Kartell, förvaringsmöbel, vit plast, "Componibili 3"
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, skåp, flammig och svärtad björk och palisander, Swedish Grace, 1910-20-tal,
378
Okänd designer, skåp, flammig och svärtad björk och palisander, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.