EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 28/10 12 - 19
Lördag 29/10 10 - 17
Söndag 30/10 12 - 16
Auktion 30/10 16.00
Lowest lot number
- DiverseClear filters
215
Frank, Josef, gardinkappa, "Aralia"
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
222
Trofé, råbock, guldtrofé,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
226
Ventilbasun, delvis kromad mässing, Franz Michl. Musik Instr. Fabrik Graslit, Böhmen,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
227
Arström, Folke för GAB, shaker, nysilver med bakelitlock,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
231
Mayer, Albert för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), tillskriven, jardinière, nysilver med glasinsats, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
Final bid5,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
232
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
234
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
240
Reservoirpenna, Sheaffer, 1900-talets 1 hälft, 33-stift i 14 karat rödguld,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
245
Parti ytterfoder, porslin, svanar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
247
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
248
Durkslag, emaljerat stål, tillverkad av tysk fallskärmsjägarehjälm M/1938 (!),
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
250
Fruktskål, försilvrad metall, i form av cornucopia,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
251
Kandelaber till 3 ljus, mässing, smide och lackerad plåt, så kallad "Lampe à Bouillotte"
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
263
Kaffemaskin, Rancilio Miss Silvia,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
264
Paketcykel, Crescent, 3-växlad,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
265
Hushållsmaskin, KitchenAid Artisan,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
305
Okänd designer, grytunderlägg, teak
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
308
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
310
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
311
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
312
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
313
Parti LP-skivor, jazz, svenskt och utländskt, bl.a Charlie Parker, Errol Garner m.fl
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
315
Dior, Christian, glasögon
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
316
Ljusstakar, mässing, 1 par, Skultuna No 57
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
317
Gjutform för hockeyspelare (prototyper till hockeyspel)
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
322
Ljusstakar, 1 par, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
324
Ljusstake, smide, så kallad stumpastake, allmogearbete, 1800-talets början,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
332
Ravn, Johannes, olja, älgtjur i landskap,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
343
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
362
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Bob Dylan mm
Final bid1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
363
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Elton John mm
Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
365
Parti LP-skivor bl.a Black Sabbath, AC/DC, Uriah Heep, T Rex
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
366
Parti singlar/EP, bl.a Bon Jovi, Keith Richard, Twisted sisters
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
367
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz, sammonterade
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
368
Parti singlar/EP, svensk schlager
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
371
Parti LP-skivor, svensk progg mm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
372
Prydnadshorn, horn med nysilvermontage, 1800-talets slut,
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
375
Lp-skiva, Metallica, Black album
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
376
Telefon med ringsats, Ericofon, sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
378
Eldhundar, 1 par gjutjärn, Frankrike, 18-1900-tal,
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
382
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
385
Okänd designer för GAB, askfat, tenndekor av dansande kvinna,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
387
Soppslev, tenn med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
390
Parti coasters, nysilver, mässing och trä, 3 st, England
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
391
Parti coasters, nysilver och trä, 3 st, England
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
392
Aladåbformar, 3 st, gult, saltglaserat lergods, Höganäs, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
396
Tobaksburk med lock och innerlock, gjutjärn, 1900-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
398
Kaminur, förgylld brons och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.