Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
U-båtskikare, brännlackerad metall, bakelit och gummi, Tyskland WWII,
7
U-båtskikare, brännlackerad metall, bakelit och gummi, Tyskland WWII,
Final bid11,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Åror, 1 par, bemålat trä, England, 18-1900-tal, så kallade "Trophy Oars",
8
Åror, 1 par, bemålat trä, England, 18-1900-tal, så kallade "Trophy Oars",
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Guldmynt(kopia?), 100 Kurush (1 Lira), Osmanska riket Mehmet V, vikt 7,9 gram,
20
Guldmynt(kopia?), 100 Kurush (1 Lira), Osmanska riket Mehmet V, vikt 7,9 gram,
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Guldmynt, 20 Corona Österrike Franz 1 1894, 6.78 gram 900/1000 guld,
25
Guldmynt, 20 Corona Österrike Franz 1 1894, 6.78 gram 900/1000 guld,
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Guldmynt, 20 Francs, Schweiz, 6,451 gram 900/1000 guld,
26
Guldmynt, 20 Francs, Schweiz, 6,451 gram 900/1000 guld,
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Silvermynt, 8 Reales, Ferdinand VII 1824, vikt 27,1 gram,
27
Silvermynt, 8 Reales, Ferdinand VII 1824, vikt 27,1 gram,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Brefkortsalbum med vykort, sekelskiftet 1900,
38
Brefkortsalbum med vykort, sekelskiftet 1900,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906,
39
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906,
Final bid800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti silver, skedar, mynt mm, total vikt cirka 300 gram,
71
Parti silver, skedar, mynt mm, total vikt cirka 300 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Thaler, Lübeck 1745,
100
Silvermynt, 1 Thaler, Lübeck 1745,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Stort parti mestadels äldre fällknivar, 18-1900-tal,
140
Stort parti mestadels äldre fällknivar, 18-1900-tal,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
143
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti svenska mynt, 17-1800-tal,
206
Parti svenska mynt, 17-1800-tal,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti mynt, 1 album, mycket silver,
210
Parti mynt, 1 album, mycket silver,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Brosch, 18 karat rödguld med emalj och 3 diamanter, vikt 1,8 gram,
212
Brosch, 18 karat rödguld med emalj och 3 diamanter, vikt 1,8 gram,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Trofé, råbock, guldtrofé,
222
Trofé, råbock, guldtrofé,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Herrarmbandsur, stål, GANT 2011,
228
Herrarmbandsur, stål, GANT 2011,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Durkslag, emaljerat stål, tillverkad av tysk fallskärmsjägarehjälm M/1938 (!),
248
Durkslag, emaljerat stål, tillverkad av tysk fallskärmsjägarehjälm M/1938 (!),
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kandelaber till 3 ljus, mässing, smide och lackerad plåt, så kallad "Lampe à Bouillotte"
251
Kandelaber till 3 ljus, mässing, smide och lackerad plåt, så kallad "Lampe à Bouillotte"
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft,
308
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
380
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Silvermynt, 3 st 1$ 1886, 1887 samt 1934, total vikt 80 gram,
388
Silvermynt, 3 st 1$ 1886, 1887 samt 1934, total vikt 80 gram,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Medalj i etui, förgylld brons (på grund av kriget), "Djurvännernas nya Förening", krona i förgyllt silver,
409
Medalj i etui, förgylld brons (på grund av kriget), "Djurvännernas nya Förening", krona i förgyllt silver,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing,
432
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Sabel i balja, 1800-talets mitt, antagligen för underofficer,
439
Sabel i balja, 1800-talets mitt, antagligen för underofficer,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Sabel i balja, 1800-talets 2 hälft, så kallad tillåten modell för officer vid artilleriet,
440
Sabel i balja, 1800-talets 2 hälft, så kallad tillåten modell för officer vid artilleriet,
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Sabel, stål med valnötsgrepp,  sannolikt för tungt kavalleri, 17-1800-tal,
441
Sabel, stål med valnötsgrepp, sannolikt för tungt kavalleri, 17-1800-tal,
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891,
442
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss,
466
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Frimärksalbum, 7 st
473
Frimärksalbum, 7 st
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Trädgårdspall, porslin, Japan, 1900-talets mitt, bukigt oktogonal,
482
Trädgårdspall, porslin, Japan, 1900-talets mitt, bukigt oktogonal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggprydnad/hängare, bonat trä med monterat horn,
484
Väggprydnad/hängare, bonat trä med monterat horn,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
490
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt,
574
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti mynt, Sverige, 925/1000, total vikt 150 gram,
585
Parti mynt, Sverige, 925/1000, total vikt 150 gram,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige
586
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Trofé, bogmonterad råbock,
591
Trofé, bogmonterad råbock,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bajonett för Mauser M/1908, stämplad Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen
682
Bajonett för Mauser M/1908, stämplad Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville,
707
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville,
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Parti mynt och sedlar, delvis silver,
757
Parti mynt och sedlar, delvis silver,
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Parti mynt
782
Parti mynt
Final bid700 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti läder/tapetserareverktyg, stål och trä,
814
Parti läder/tapetserareverktyg, stål och trä,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti postfriska frimärken,
843
Parti postfriska frimärken,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd knivmakare, kniv i balja, trä och smide i läderbalja,
847
Okänd knivmakare, kniv i balja, trä och smide i läderbalja,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kniv i balja, masurbjörk med nysilvermontage, präglad läderbalja,
848
Kniv i balja, masurbjörk med nysilvermontage, präglad läderbalja,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kniv i balja, masur med schackmönster i palisander, även läderbalja med schackmönster,
849
Kniv i balja, masur med schackmönster i palisander, även läderbalja med schackmönster,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.