EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 28/10 12 - 19
Lördag 29/10 10 - 17
Söndag 30/10 12 - 16
Auktion 30/10 16.00
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
![Hammarsten-Jansson, Signe för Arabia, figuriner, 8 st, glaserat stengods, Muminkaraktärer, _22770a_8daa5530e161d68_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22770-itemimages/22770a_8daa5530e161d68_med.jpeg)
5
Hammarsten-Jansson, Signe för Arabia, figuriner, 8 st, glaserat stengods, Muminkaraktärer,
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
![Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal, _22813a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22813-itemimages/22813a_med.jpeg)
16
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
Final bidNo bids
Est3,600 - 3,800 SEK
![Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe, _22823a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22823-itemimages/22823a_med.jpeg)
36
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
![Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods, _22775a_8daa60b3e8ccf49_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22775-itemimages/22775a_8daa60b3e8ccf49_med.jpeg)
37
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
![Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, _22776a_8daa6006fb54138_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22776-itemimages/22776a_8daa6006fb54138_med.jpeg)
50
Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
![Vinägerkanna med lock, porslin, Meissen, 1900-tal, _22778a_8daa60b07a373cd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22778-itemimages/22778a_8daa60b07a373cd_med.jpeg)
51
Vinägerkanna med lock, porslin, Meissen, 1900-tal,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
![Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916, _22843a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22843-itemimages/22843a_med.jpeg)
74
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
![Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av körsbärsblom samt av heliga föremål i utsparade reserver, _22850a_8daac43d9354cd2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22850-itemimages/22850a_8daac43d9354cd2_med.jpeg)
83
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av körsbärsblom samt av heliga föremål i utsparade reserver,
Final bid8,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
![Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika, _22851a_8daac445927cd70_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22851-itemimages/22851a_8daac445927cd70_med.jpeg)
84
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
![Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 70 delar, "Hamra", 1930-tal, _22852a_8daac463693cbb9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22852-itemimages/22852a_8daac463693cbb9_med.jpeg)
85
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 70 delar, "Hamra", 1930-tal,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
![Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900, _22860a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22860-itemimages/22860a_med.jpeg)
93
Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
![Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt, _22861a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22861-itemimages/22861a_med.jpeg)
94
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
![Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods, _22870a_8daad0118ec3a86_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22870-itemimages/22870a_8daad0118ec3a86_med.jpeg)
103
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
![Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, _22871a_8daad0108d6f55c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22871-itemimages/22871a_8daad0108d6f55c_med.jpeg)
104
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
![Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, _22878a_8daad1533b694ed_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22878-itemimages/22878a_8daad1533b694ed_med.jpeg)
111
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
![Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana, _22882a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22882-itemimages/22882a_med.jpeg)
118
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
![Uppsatsskål/jardinière, kristall, sekelskiftet 1900, _22894a_8daad2aa4337187_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22894-itemimages/22894a_8daad2aa4337187_med.jpeg)
123
Uppsatsskål/jardinière, kristall, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
![Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,_22931a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22931-itemimages/22931a_med.jpeg)
130
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
![Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, _22932a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22932-itemimages/22932a_med.jpeg)
131
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
![Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, grogglas, 5 st, _22900a_8daad25a5f1b2cb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22900-itemimages/22900a_8daad25a5f1b2cb_med.jpeg)
134
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, grogglas, 5 st,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
![Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm, _22899a_8daad2550969ec1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22899-itemimages/22899a_8daad2550969ec1_med.jpeg)
135
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm,
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
![Skawonius, Sven Erik/Trost, Eugen för Gefle/Upsala Ekeby, kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, violetta, _22948a_8daade2e6f2ea39_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22948-itemimages/22948a_8daade2e6f2ea39_med.jpeg)
150
Skawonius, Sven Erik/Trost, Eugen för Gefle/Upsala Ekeby, kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, violetta,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
![Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _22952a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22952-itemimages/22952a_med.jpeg)
154
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
![Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)_22953a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22953-itemimages/22953a_med.jpeg)
155
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)
Final bid300 SEK
Est500 - 600 SEK
![Tomte med lykta, Heissner, _22965a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22965-itemimages/22965a_med.jpeg)
163
Tomte med lykta, Heissner,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
![Ehrner, Anna för Kosta Boda, kanna, glas, _22967a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22967-itemimages/22967a_med.jpeg)
165
Ehrner, Anna för Kosta Boda, kanna, glas,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
![Bladh, Eva för Upsala-Ekeby/Karlskrona, kaffeservisdelar, Bellis_22964a_8daade76b3f6da6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22964-itemimages/22964a_8daade76b3f6da6_med.jpeg)
168
Bladh, Eva för Upsala-Ekeby/Karlskrona, kaffeservisdelar, Bellis
Final bid1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
![Bodssurtout, nysilver med 5 glasflaskor, 1800-talets slut, _22901a_8daad2615a64a58_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22901-itemimages/22901a_8daad2615a64a58_med.jpeg)
171
Bodssurtout, nysilver med 5 glasflaskor, 1800-talets slut,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
![Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, tallrikar, 6 st, Carmen_22960a_8daade71a0085eb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22960-itemimages/22960a_8daade71a0085eb_med.jpeg)
172
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, tallrikar, 6 st, Carmen
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
![Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, papegoja, _22971a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22971-itemimages/22971a_med.jpeg)
173
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, papegoja,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
![Palmquist, Sven för Orrefors, golvvas (!), opalinglas, "Selena", _22970a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22970-itemimages/22970a_med.jpeg)
175
Palmquist, Sven för Orrefors, golvvas (!), opalinglas, "Selena",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
![Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake, _22973a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22973-itemimages/22973a_med.jpeg)
176
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
![Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition, _22979a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22979-itemimages/22979a_med.jpeg)
182
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
![Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, glaserat flintgods, Rörstrand, 1920-tal, _22982a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22982-itemimages/22982a_med.jpeg)
185
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, glaserat flintgods, Rörstrand, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
![Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge, _23009a_8dab0286d0a6749_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23009-itemimages/23009a_8dab0286d0a6749_med.jpeg)
191
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
![Terrin med lock, glaserat lergods, Tillinge, sekelskiftet 1900, _23018a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23018-itemimages/23018a_med.jpeg)
196
Terrin med lock, glaserat lergods, Tillinge, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
![Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, _23003a_8dab021bff7c8a1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23003-itemimages/23003a_8dab021bff7c8a1_med.jpeg)
199
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
![Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955_23004b_8dab021d3265a88_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23004-itemimages/23004b_8dab021d3265a88_med.jpeg)
200
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
![Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',_23002a_8dab0218018319b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23002-itemimages/23002a_8dab0218018319b_med.jpeg)
201
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
![Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika_22994a_8dab01b8cd1febe_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22994-itemimages/22994a_8dab01b8cd1febe_med.jpeg)
202
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
![Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, flaska, blå glasmassa, "Stella polaris", _23021a_8dab030bdd15d0a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23021-itemimages/23021a_8dab030bdd15d0a_med.jpeg)
203
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, flaska, blå glasmassa, "Stella polaris",
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
![Brauer, Otto för Kastrup/Holmegaard, tillskriven, vas/flaska, grön glasmassa, _23022a_8dab030d8c676d2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23022-itemimages/23022a_8dab030d8c676d2_med.jpeg)
204
Brauer, Otto för Kastrup/Holmegaard, tillskriven, vas/flaska, grön glasmassa,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
![Whiskykrus, glaserat stengods, Glen Garry Old Highland Whisky, sekelskiftet 1900, _23023a_8dab038014719a1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23023-itemimages/23023a_8dab038014719a1_med.jpeg)
205
Whiskykrus, glaserat stengods, Glen Garry Old Highland Whisky, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
![Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods, _23036a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23036-itemimages/23036a_med.jpeg)
216
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
![Okänd designer för Gmundner Keramik, figurin, terrakotta, sittande kvinna, 1950-tal, _23040a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23040-itemimages/23040a_med.jpeg)
220
Okänd designer för Gmundner Keramik, figurin, terrakotta, sittande kvinna, 1950-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
![Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, vitglaserat lergods, elefanter, _23048a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23048-itemimages/23048a_med.jpeg)
235
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, vitglaserat lergods, elefanter,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
![Parti ytterfoder, porslin, svanar_23060a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23060-itemimages/23060a_med.jpeg)
245
Parti ytterfoder, porslin, svanar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
![Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Orientalisk flöjtspelare", _23194a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/23194-itemimages/23194a_med.jpeg)
303
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Orientalisk flöjtspelare",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.