EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 28/10 12 - 19
Lördag 29/10 10 - 17
Söndag 30/10 12 - 16
Auktion 30/10 16.00
Lowest lot number
- Orientalica, AfricanaClear filters
20
Guldmynt(kopia?), 100 Kurush (1 Lira), Osmanska riket Mehmet V, vikt 7,9 gram,
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
49
Skrin för rökelse, så kallad, Kogo, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
83
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av körsbärsblom samt av heliga föremål i utsparade reserver,
Final bid8,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
95
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
111
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
135
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm,
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
147
Spänne, förgylld och emaljerad brons, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est600 - 600 SEK
154
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
155
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)
Final bid300 SEK
Est500 - 600 SEK
307
Skuptur/vas, Kina, skuren soapstone på träsockel,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
423
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache och tusch, vilande bufflar,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
432
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
444
Bojan med lock, penselskål samt 2 rökelsekar, porslin, Kina och Japan, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
449
Parti porslin och keramik, 4 + 1 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
456
Vas, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
466
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
472
Flaska, porslin, så kallad pilgrimsflaska, Kina, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
482
Trädgårdspall, porslin, Japan, 1900-talets mitt, bukigt oktogonal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
483
Golvvas, porslin, Japan, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
490
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
610
Okända indiska konstnärer, gouacher, 3 st, mytologiska motiv,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
640
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
678
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
699
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
700
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
701
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
719
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
740
Bägare, så kallad stem-cup, porslin, Kina, möjligen Guangxu, sekelskiftet 1900,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
756
Bordslampa, fajans med bronsmontage, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.