Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Closed
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie,
293
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag
297
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för H E Mathiesens Møbelfabrik, Hadsten, byrå, teak, 1960-talets slut,
298
Okänd designer för H E Mathiesens Møbelfabrik, Hadsten, byrå, teak, 1960-talets slut,
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Vägghängt hörnskåp, mahogny med svärtade lister, 1800-talets mitt,
310
Vägghängt hörnskåp, mahogny med svärtade lister, 1800-talets mitt,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Byrå, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
311
Byrå, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Sémainier (tallboy), mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,
312
Sémainier (tallboy), mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
316
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
320
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
322
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, herrbetjänt, bonad bok,
323
Okänd designer, herrbetjänt, bonad bok,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft,
325
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
326
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för IKEA, snurrfåtölj, plast med textilklädsel, "Planet",
328
Okänd designer för IKEA, snurrfåtölj, plast med textilklädsel, "Planet",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer i Poul Kjaerholms art, soffbord, soffbord, borstat stålunderrede med stenskiva,
332
Okänd designer i Poul Kjaerholms art, soffbord, soffbord, borstat stålunderrede med stenskiva,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
334
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
335
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
336
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
337
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
338
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 4 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
339
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 4 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 4 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
340
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 4 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
341
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
342
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
343
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, cafébord, böjträ med skiva i linoleum, modell 8000, design 1981,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek,
349
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
360
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Damarbetsbord, valnöt med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,
382
Damarbetsbord, valnöt med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft,
383
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Stolar, 1 par. mahogny, senempire, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
384
Stolar, 1 par. mahogny, senempire, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
407
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Bankett/flygelpall, skuret och bonat trä, 1800-talets 2 hälft,
413
Bankett/flygelpall, skuret och bonat trä, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
415
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
421
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
422
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
423
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken",
424
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med brun skinnklädsel, "Kroken",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Avlastningsbord, skuren mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
425
Avlastningsbord, skuren mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bidé, mahogny med mässingsdetaljer, 1800-talets slut,
432
Bidé, mahogny med mässingsdetaljer, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, öronlappsfåtöljer, 1 par,
450
Okänd designer, öronlappsfåtöljer, 1 par,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
468
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Final bid150 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början,
471
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Medicinskåp, 3 st, laminat med glasdörrar,
482
Medicinskåp, 3 st, laminat med glasdörrar,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
483
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal,
501
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Damarbetsbord, mahogny med förgyllda mässingslister, empirestil, 1900-talets mitt,
502
Damarbetsbord, mahogny med förgyllda mässingslister, empirestil, 1900-talets mitt,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Byrå, palisander med intarsia, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft,
514
Byrå, palisander med intarsia, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, ett par, böjträ och metall, "Trinidad",
515
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stolar, ett par, böjträ och metall, "Trinidad",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
520
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.