Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
11
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
14
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Strand, Göran för Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, skrivbord, teak, 1960-tal, modell "A10",
15
Strand, Göran för Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, skrivbord, teak, 1960-tal, modell "A10",
Final bid6,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, soffbord, palisander på kvadratiska stålben,
28
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, soffbord, palisander på kvadratiska stålben,
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
33
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft,
35
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Stol, skuret och bemålat trä, Lindomearbete, sengustavianskt, 1800-talets början,
38
Stol, skuret och bemålat trä, Lindomearbete, sengustavianskt, 1800-talets början,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
44
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage,
58
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Aifa, Tibro, sideboard med lös bokhylla teak,
60
Okänd designer för Aifa, Tibro, sideboard med lös bokhylla teak,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, pinnstolar, 4 st, "Fanett", 1960-tal,
61
Tapiovaara, Ilmari för Edsbyverken, pinnstolar, 4 st, "Fanett", 1960-tal,
Final bid2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor,
67
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Jansson, Folke för Sven M Wincrantz Möbelindustri Skövde, fåtölj, "Arabesk", design 1955,
68
Jansson, Folke för Sven M Wincrantz Möbelindustri Skövde, fåtölj, "Arabesk", design 1955,
Final bid9,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister,
76
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Byrå, valnöt och körsbär med intarsia, senbarocktyp, delvis 1700-tal,
104
Byrå, valnöt och körsbär med intarsia, senbarocktyp, delvis 1700-tal,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä,
115
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Spegel, mahogny och svärtat trä, 17-1800-tal, spegelglas och bakstycke rokoko, 1700-talets mitt, detta signerat Erhard Göbel, spegelmakare i Stockholm 1746-64,
116
Spegel, mahogny och svärtat trä, 17-1800-tal, spegelglas och bakstycke rokoko, 1700-talets mitt, detta signerat Erhard Göbel, spegelmakare i Stockholm 1746-64,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo",
125
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
127
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
129
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
138
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben,
142
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, bonad ek med brun läderklädsel,
143
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, bonad ek med brun läderklädsel,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Snurrfåtölj med fotpall, svart läder och stål,
144
Snurrfåtölj med fotpall, svart läder och stål,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900,
145
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Soffa, 3-sits, Howardmodell, modern tillverkning,
171
Soffa, 3-sits, Howardmodell, modern tillverkning,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
176
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Lamp/rökbord, svarvat trä med mässingskiva,
184
Lamp/rökbord, svarvat trä med mässingskiva,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil,
195
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Farstrup, stolar, 10 st, ek med textilklädsel, modell 50,
202
Okänd designer för Farstrup, stolar, 10 st, ek med textilklädsel, modell 50,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
207
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
208
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
209
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ohlsson, Folke för Dux/Bra Bohag, fåtölj med fotpall, teak, Duxiesta, design 1965,
211
Ohlsson, Folke för Dux/Bra Bohag, fåtölj med fotpall, teak, Duxiesta, design 1965,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
215
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
217
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
220
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Brickschatull, bonad ek med smidesbeslag, barockstil, 1900-talets början,
223
Brickschatull, bonad ek med smidesbeslag, barockstil, 1900-talets början,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar,
225
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
227
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
234
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans,
236
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 fanérade iläggsskivor, ek, Herrgården,
246
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 fanérade iläggsskivor, ek, Herrgården,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, matssalsstolar 8 st samt armstolar 1 par, ek, "Ulfåsa",
247
Malmsten, Carl för Bodafors, matssalsstolar 8 st samt armstolar 1 par, ek, "Ulfåsa",
Final bid6,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer för Axel Svenssons möbelfabrik i Urshult, byrå, mahogny med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
252
Okänd designer för Axel Svenssons möbelfabrik i Urshult, byrå, mahogny med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hurtsskrivbord, mahogny med grön, guldpräglad, skiva,
253
Hurtsskrivbord, mahogny med grön, guldpräglad, skiva,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Serveringsbord med intarsia och mässingsbeslag, empirestil, sekelskiftet 1900,
261
Serveringsbord med intarsia och mässingsbeslag, empirestil, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
268
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.