Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Closed
Olson, Axel, gouache, utsikt från "Nyktran" i Norre Katts park,
1
Olson, Axel, gouache, utsikt från "Nyktran" i Norre Katts park,
Final bid16,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Mörner, Stellan, blandteknik, surrealistisk komposition,
2
Mörner, Stellan, blandteknik, surrealistisk komposition,
Final bid7,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Månsson, Mats, olja, komposition
4
Månsson, Mats, olja, komposition
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Owe Zerge, olja, stilleben,
5
Owe Zerge, olja, stilleben,
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Agda Holst, olja, blomsterstilleben,
6
Agda Holst, olja, blomsterstilleben,
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Agda Holst, olja, blomsterstilleben,
7
Agda Holst, olja, blomsterstilleben,
Final bid3,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stoopendahl, Mosse, olja, hare i snö,
13
Stoopendahl, Mosse, olja, hare i snö,
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Nordberg, Olle, olja på drivved (?), sittande flicka
20
Nordberg, Olle, olja på drivved (?), sittande flicka
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ljungquist, Birger, olja, riddaren och jungfrun,
27
Ljungquist, Birger, olja, riddaren och jungfrun,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
LeWitt, Sol, träsnitt på Kizuki Hanga papper, plate 1 ur "Five Forms Derived from a Cube" (1982)
29
LeWitt, Sol, träsnitt på Kizuki Hanga papper, plate 1 ur "Five Forms Derived from a Cube" (1982)
Final bid10,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Guin'Amant, Jean-Luc, gouache, komposition,
30
Guin'Amant, Jean-Luc, gouache, komposition,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, figurkomposition,
37
Okänd konstnär, olja, figurkomposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
38
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque,
39
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Vallin, Antti, emalj på plåt, havsmotiv
54
Vallin, Antti, emalj på plåt, havsmotiv
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition,
55
Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt - sannolikt kopia efter renässansen,
56
Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt - sannolikt kopia efter renässansen,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vaksberg, Ove, färgseriegrafi, "Put a tiger in your tank",
57
Vaksberg, Ove, färgseriegrafi, "Put a tiger in your tank",
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Svanberg, Max Walter, litografi, imaginistiska kvinnor,
58
Svanberg, Max Walter, litografi, imaginistiska kvinnor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och fisk,
59
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och fisk,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av banan och flygplan,
60
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av banan och flygplan,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
61
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
62
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
63
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII,
64
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII,
Final bid1,900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
71
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
73
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
75
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Folcker, Göran, gouache, komposition med fotogenlampa och kannor
76
Folcker, Göran, gouache, komposition med fotogenlampa och kannor
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
77
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Folcker, Göran, gouache, stadsbild,
78
Folcker, Göran, gouache, stadsbild,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Folcker, Göran, akryl, komposition i bått
79
Folcker, Göran, akryl, komposition i bått
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "O som i OCEAN"
80
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "O som i OCEAN"
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond",
81
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond",
Final bid44,000 SEK
Est18,000 - 20,000 SEK
Closed
Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor",
82
Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor",
Final bidNo bids
Est55,000 - 60,000 SEK
Closed
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
83
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
Final bid3,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Jonson, Sven, akvarell, "Komposition med spetsbågar",
84
Jonson, Sven, akvarell, "Komposition med spetsbågar",
Final bid3,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Jonson, Sven, olja, "Morgon IV",
85
Jonson, Sven, olja, "Morgon IV",
Final bid6,500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, motiv från Hasseludden, Nacka,
87
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, motiv från Hasseludden, Nacka,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
89
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Örnar över staden", ur mappen "Strändernas Svall",
90
Jonson, Sven, färglito, "Örnar över staden", ur mappen "Strändernas Svall",
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Bågskytten från Ithaka", ur mappen "Strändernas Svall",
91
Jonson, Sven, färglito, "Bågskytten från Ithaka", ur mappen "Strändernas Svall",
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall",
92
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall",
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Olofsson, Pierre, färgserigrafi, rytmisk komposition,
101
Olofsson, Pierre, färgserigrafi, rytmisk komposition,
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
103
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Asker, Curt, litografi,
114
Asker, Curt, litografi,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nilsson, Bert Johnny, litografi, komposition med ansikten
115
Nilsson, Bert Johnny, litografi, komposition med ansikten
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040,
122
Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040,
Final bid9,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.