Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
Est4,200 - 4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bordslampa, metall och keramik, 1900-talets början, polykrom dekor av keruber och instrument
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bordslampa, vit alabaster med förgyllt bronsmontage, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft,  dekor av sittande putti med marina attribut,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer, bordslampa, delvis förgyllt porslin, sittande Buddha,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, svartlackerad metall med vit textilskärm,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Bødtcher-Hansen, Henrik, teleskoplampa, Solo Maxi, 1960-tal,
Est200 - 300 SEK
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,
Est500 - 600 SEK
Takkrona till 3 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Klint, Esben för Le Klint/Kastrup-Holmegaard, bordslampa, vit glasmassa med mässingesmontage, Le Klint 311,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer i Verner Pantons art, blomsterampel med belysning, orange plast,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, bordslampa, glas med mässingsmontage,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404,
Est4,200 - 4,400 SEK
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, bordlampa, oxblodsfärgad keramik
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordslampa, metall och blått porslin, 1900-tal,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Fagerhult, golvlampa, modell 63301,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Fagerhults, bordslampa, metall och plast, 2 ljuspunkter, modell 63180
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, lampa, guldfärgad aluminium, modell BN-26,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Golvlampa, svärtat smide med flätad rottingskärm, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing med 2 justerbara armar,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est3,600 - 3,800 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Sundstedt, Per för Atelje Lyktan, Åhus, vägglampa, lackerad mässing med brun plastskärm, "Mars",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Levante, Giovanni för Foscarini, vägglampa, glas, "Cuadro Parete",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt,
Est200 - 300 SEK
Teleskoplampor, 3 st, krom och plast, Stella,
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Takkrona, glas med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, taklampa, rostfritt stål med 40 (!) glaskupor, Big,
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal,
805
Est1,100 - 1,200 SEK