Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Golvvas, bemålad keramik, amforaformad med dubbla hänklar, antagligen Grekland, modern tillverkning,
Est300 - 400 SEK
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1920-tal, golvlampa, svarvad valnöt,
Est300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat delvis patinerad brons, dekor av isbjörnsjakt,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, fat, delvis patinerad brons, dekor av örn och hjort,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti damarmbandsur
Parti damarmbandsur
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Golvur, ek med bronsdetaljer, England, England George II-III, 1700-talets mitt, utavla i mässing signerad Johan Hallifax Barmsley,
Final bid1,100 SEK
Est300 - 400 SEK
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
Est600 - 700 SEK
Besman, svarvat trä och smide, 1700-talets 2 hälft,
Est300 - 400 SEK
Signalhorn, koppar och mässing,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa,
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Bajonetter, 1 par, svensk M/1867,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Procopé, Ulla för Arabia, mat-, the- och kaffeservis, brunglaserat stengods, Ruska,
Est600 - 700 SEK
Tvättservis, 5 delar, flintgods, 1900-talets början,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matservis, porslin, Pirkenhammer, 1900-talets mitt,
Est400 - 500 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olusen, skivspelare, Beogram TX-2 (5911),
Final bid2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Handsymaskin, svartlackerat och förgyllt gjutjärn, GM Pfaff, 1800-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Armborst, stål med valnötskolv, 17-1800-tal,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Väggur, valnöt och svärtat trä
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Fyrfat, mässing, Indien, 1900-tal
Est400 - 500 SEK
Rullhäst, skuret och bemålat trä och tagel
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Värmeställ för strykjärn, Norra Hammars bruk, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt,
Est400 - 500 SEK
Parti öl- och snapsglas, 1900-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt
Est1,200 - 1,300 SEK
Sömnads/provdocka, England, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 6-taggare, daterad 2004
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Lodregulator, valnöt och bonat trä, Gustav Becker, sekelskiftet 1900, orangrepp
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggur, bonat trä, 1900-talets början
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Sottsass, Ettore för Olivetti, skrivmaskin, röd plast 'Valentine',
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Sottsass, Ettore för Olivetti, skrivmaskin, vit plast 'Valentine',
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Teleskoplampor, 3 st, krom och plast, Stella,
Est400 - 500 SEK
Spegel, 900/1000 silver, så kallad bröllopsspegel, Turkiet, 1900-tal, blomformad,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
Est1,100 - 1,200 SEK
Handkanoner, 1 par, mässing, 17-1800-tal, så kallade Lavin-kanoner,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Termoskannor, 2 st, vitmetall, Alfi,
Est600 - 700 SEK
Matta, old persisk
Matta, old persisk
Est900 - 1,000 SEK
Trofe, uppstoppad tjädertupp
Trofe, uppstoppad tjädertupp
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, old Pakistan, galleri
Matta, old Pakistan, galleri
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan, galleri
Matta, old Pakistan, galleri
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik Persisk
Matta, old/semiantik Persisk
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Nattkommod, ådringsmålat trä, oscariansk
Est300 - 400 SEK
Lundquist, Birger, tusch, sittande kinesisk man,
Est400 - 500 SEK
Holsby, Poul, färglito, "Au début des temps II"
Final bid100 SEK
Est300 - 400 SEK
Glemme, Dagmar, färglito, komposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK