Loading...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Bok; Exercer-Reglement for det Kongelige Danske Infanterie 1846,
242
Bok; Exercer-Reglement for det Kongelige Danske Infanterie 1846,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt arbete av Anders Jacob Rosendahl, Arboga (verksam 1762-1836),
243
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt arbete av Anders Jacob Rosendahl, Arboga (verksam 1762-1836),
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt Mälardalsarbete, sekelskiftet 1800,
244
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt Mälardalsarbete, sekelskiftet 1800,
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt Stockholmsarbete av Johan Erik Höglander (mästare 1777-1813),
245
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt Stockholmsarbete av Johan Erik Höglander (mästare 1777-1813),
Final bid8,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt  Stockholmsarbete, 1700-talets slut, så kallad Fauteuil à la Reine,
246
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut, så kallad Fauteuil à la Reine,
Final bid4,400 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Malinowski, Arno för Georg Jensen, efter honom, mobile wrist straps, 3 st, sterlingsilver och gummi,
247
Malinowski, Arno för Georg Jensen, efter honom, mobile wrist straps, 3 st, sterlingsilver och gummi,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Max Roesler, Coburg, kräfttallrikar, 12 st, flintgods,
248
Okänd designer för Max Roesler, Coburg, kräfttallrikar, 12 st, flintgods,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Stol, skuret och rödlaserat trä, gustaviansk, 1700-talets slut,
249
Stol, skuret och rödlaserat trä, gustaviansk, 1700-talets slut,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
250
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
Final bid3,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Silvermynt, 4 st; 50 Francs, Frankrike 1978, 10 Francs dito 1965, 10 Kroner Danmark 1967 samt 2 kronor 1907, total vik 90 gram,
251
Silvermynt, 4 st; 50 Francs, Frankrike 1978, 10 Francs dito 1965, 10 Kroner Danmark 1967 samt 2 kronor 1907, total vik 90 gram,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kopparmynt, 8 st; 1 romerskt, 7 svenska,
252
Kopparmynt, 8 st; 1 romerskt, 7 svenska,
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
253
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare,
254
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
255
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
256
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
257
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
258
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Soffbänk, skuret och  bemålat trä, sengustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets 1 hälft,
259
Soffbänk, skuret och bemålat trä, sengustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets 1 hälft,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska Lindomearbeten, sekelskiftet 1800,
260
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska Lindomearbeten, sekelskiftet 1800,
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft,
261
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Matta, semiantik antik Isphahan (?), dekor av växtlighet mm,
262
Matta, semiantik antik Isphahan (?), dekor av växtlighet mm,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft,
263
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
264
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Stjernschantz, Annette Fredrika, teckning, "Wänskap Förlåter Fel"
265
Stjernschantz, Annette Fredrika, teckning, "Wänskap Förlåter Fel"
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lindberg, Alf, olja, självporträtt,
266
Lindberg, Alf, olja, självporträtt,
Final bid8,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Fredriksson, Harald, olja, "Landskap, Halland",
267
Fredriksson, Harald, olja, "Landskap, Halland",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt,
268
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989,
269
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988,
270
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner,
271
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040,
272
Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040,
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Agnell, Olle, gouache, komposition,
273
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
274
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hatz, Felix, olja, komposition,
275
Hatz, Felix, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan,
276
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
277
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vaser 2 st, glas,
278
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vaser 2 st, glas,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Larsson, Carl, etsning, "Gunlög",
279
Larsson, Carl, etsning, "Gunlög",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
280
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fridell, Axel, torrnål, "Albert Embankment",
281
Fridell, Axel, torrnål, "Albert Embankment",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Matta, semiantik antik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter,
282
Matta, semiantik antik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
283
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Engström, Albert, tuschteckning, "En sann historia",
284
Engström, Albert, tuschteckning, "En sann historia",
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Sallinen, Tyko, akvarell, finskt landskap med hus,
285
Sallinen, Tyko, akvarell, finskt landskap med hus,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
286
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
287
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
Final bid4,800 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Törneman, Algot P & Rosén, David för NK:s verkstäder, soffbord, teak med emaljerad skiva, "Triva Dura",
288
Törneman, Algot P & Rosén, David för NK:s verkstäder, soffbord, teak med emaljerad skiva, "Triva Dura",
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram,
289
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram,
Final bid3,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.