EN
Loading...
Juliauktion
Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
242
Bok; Exercer-Reglement for det Kongelige Danske Infanterie 1846,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
243
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt arbete av Anders Jacob Rosendahl, Arboga (verksam 1762-1836),
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
244
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt Mälardalsarbete, sekelskiftet 1800,
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
245
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt Stockholmsarbete av Johan Erik Höglander (mästare 1777-1813),
Final bid8,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
246
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut, så kallad Fauteuil à la Reine,
Final bid4,400 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
247
Malinowski, Arno för Georg Jensen, efter honom, mobile wrist straps, 3 st, sterlingsilver och gummi,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
248
Okänd designer för Max Roesler, Coburg, kräfttallrikar, 12 st, flintgods,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
249
Stol, skuret och rödlaserat trä, gustaviansk, 1700-talets slut,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
250
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
Final bid3,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
251
Silvermynt, 4 st; 50 Francs, Frankrike 1978, 10 Francs dito 1965, 10 Kroner Danmark 1967 samt 2 kronor 1907, total vik 90 gram,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
252
Kopparmynt, 8 st; 1 romerskt, 7 svenska,
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
253
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
254
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
255
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
256
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
257
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
258
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
259
Soffbänk, skuret och bemålat trä, sengustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets 1 hälft,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
260
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska Lindomearbeten, sekelskiftet 1800,
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
261
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
262
Matta, semiantik antik Isphahan (?), dekor av växtlighet mm,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
263
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
264
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
265
Stjernschantz, Annette Fredrika, teckning, "Wänskap Förlåter Fel"
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
266
Lindberg, Alf, olja, självporträtt,
Final bid8,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
267
Fredriksson, Harald, olja, "Landskap, Halland",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
268
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
269
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
270
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
271
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
272
Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040,
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
273
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
274
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
275
Hatz, Felix, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
276
Kedelv, Poul för Reijmyre, skulptur, glas, Madonnan,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
277
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
278
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vaser 2 st, glas,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
279
Larsson, Carl, etsning, "Gunlög",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
280
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
281
Fridell, Axel, torrnål, "Albert Embankment",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
282
Matta, semiantik antik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
283
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
284
Engström, Albert, tuschteckning, "En sann historia",
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
285
Sallinen, Tyko, akvarell, finskt landskap med hus,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
286
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
287
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
Final bid4,800 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
288
Törneman, Algot P & Rosén, David för NK:s verkstäder, soffbord, teak med emaljerad skiva, "Triva Dura",
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
289
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram,
Final bid3,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.