Loading...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
459
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
480
Fickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti äldre stereoskopbilder,
485
Parti äldre stereoskopbilder,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
486
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Dahlström, Björn för Iittala Tools, kastruller, med lock 2 st samt sauteuse, rostfritt stål,
489
Dahlström, Björn för Iittala Tools, kastruller, med lock 2 st samt sauteuse, rostfritt stål,
Final bid2,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
492
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
507
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
513
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
534
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Sätterikast, trä med metallhandtag,
537
Sätterikast, trä med metallhandtag,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
539
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
541
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
542
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
543
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, lampskärm, lin,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bentzen, Thomas för DLM (Don't Leave Me), serveringsbord/cakestand, vitlackerad metall, "Hay",
552
Bentzen, Thomas för DLM (Don't Leave Me), serveringsbord/cakestand, vitlackerad metall, "Hay",
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Garvat fårskinn, grått,
553
Garvat fårskinn, grått,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Garvat fårskinn, grått,
554
Garvat fårskinn, grått,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Reklamskyltar, 3 st, emaljerat järn, Guiness respektive Castrol,
557
Reklamskyltar, 3 st, emaljerat järn, Guiness respektive Castrol,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skrivställ, svart marmor och metall, 1900-talets 1 hälft, dekor av hund
560
Skrivställ, svart marmor och metall, 1900-talets 1 hälft, dekor av hund
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Strykjärn, mässing med trähandtag, 1800-talets 1 hälft,
570
Strykjärn, mässing med trähandtag, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti,
574
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stegpall, krom med bruna melaminplattor, AWAB,
575
Stegpall, krom med bruna melaminplattor, AWAB,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor,
580
Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor,
Final bid2,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning
594
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bordsfotogenlampa, vit marmor med mässingsmontage, sekelskiftet 1900,
596
Bordsfotogenlampa, vit marmor med mässingsmontage, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
601
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Mycket stort parti LP-skivor mm,
603
Mycket stort parti LP-skivor mm,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
609
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti koppar, 1 låda,
612
Parti koppar, 1 låda,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Akustisk gitarr, Roderich Paesold
614
Akustisk gitarr, Roderich Paesold
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
615
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Akustisk gitarr, Resonata
616
Akustisk gitarr, Resonata
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
621
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stekgryta med lock, emaljerat gjutjärn, Le Creuset,
624
Stekgryta med lock, emaljerat gjutjärn, Le Creuset,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Tidskriftsställ på hjul, mahogny, engelsk stil, 1900-talets mitt,
626
Tidskriftsställ på hjul, mahogny, engelsk stil, 1900-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat delvis patinerad brons, dekor av isbjörnsjakt,
630
Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat delvis patinerad brons, dekor av isbjörnsjakt,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, fat, delvis patinerad brons, dekor av örn och hjort,
631
Okänd dansk designer, fat, delvis patinerad brons, dekor av örn och hjort,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti damarmbandsur
632
Parti damarmbandsur
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvur, ek med bronsdetaljer, England, England George II-III, 1700-talets mitt, utavla i mässing signerad Johan Hallifax Barmsley,
633
Golvur, ek med bronsdetaljer, England, England George II-III, 1700-talets mitt, utavla i mässing signerad Johan Hallifax Barmsley,
Final bid1,100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Besman, svarvat trä och smide, 1700-talets 2 hälft,
635
Besman, svarvat trä och smide, 1700-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Signalhorn, koppar och mässing,
636
Signalhorn, koppar och mässing,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa,
637
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa,
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jensen, Jacob för Bang & Olusen, skivspelare, Beogram TX-2 (5911),
642
Jensen, Jacob för Bang & Olusen, skivspelare, Beogram TX-2 (5911),
Final bid2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Handsymaskin, svartlackerat och förgyllt gjutjärn, GM Pfaff, 1800-talets andra hälft
643
Handsymaskin, svartlackerat och förgyllt gjutjärn, GM Pfaff, 1800-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Väggur, valnöt och svärtat trä
645
Väggur, valnöt och svärtat trä
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Fyrfat, mässing, Indien, 1900-tal
646
Fyrfat, mässing, Indien, 1900-tal
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Rullhäst, skuret och bemålat trä och tagel
647
Rullhäst, skuret och bemålat trä och tagel
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Värmeställ för strykjärn, Norra Hammars bruk, sekelskiftet 1900,
648
Värmeställ för strykjärn, Norra Hammars bruk, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.