Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Tebako, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Reseikon, delvis emaljerad brons, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, triptyk (12 festdagar),
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Reklamskylt, emaljerad koppar(?), 1900-talets början, "Vasa-Kläder",
Final bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Reklamskylt, emaljerat järn, Ilford "Selochrome film", 1930-tal, dubbelsidig med lös, landsanpassad undre skylt med text "Framkallning och kopiering",
Est9,000 - 10,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Gryta på 3 ben, mässing, 17-1800-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
Est500 - 600 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
4 delar rostfritt stål, Zack, sockerströare, sockerskål, gräddkanna samt vas,
Est200 - 300 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Stjernschantz, Annette Fredrika, teckning, "Wänskap Förlåter Fel"
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
Final bid2,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
Vattentunna, koppar med mässingsbeslag, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Väggspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Miniatyrkrona för 6 ljus, mässing, V. Fong Grenna,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets andra hälft, Nils Olsson hemslöjd AB
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Bonadsmålning, gouache på papper, sannolikt Sunnerboskolan, 1800-talets 1 hälft,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Lewis, David för B&O, högtalare, 1 par, RL 140 Red Line Typ 6501
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Solur, delvis patinerad metall,
Est600 - 700 SEK
Gryta, koppar och smide, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Savo Tinn, brännvinstunna, tenn,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
Est600 - 700 SEK
Magnussen, Erik för Stelton, skepps/fotogenlampa, rostfritt stål,
Final bid1,700 SEK
Est600 - 600 SEK
Fruktkorg, rostfritt stål, Citrus, Ufficio Tecnico Alessi,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Gense Signature, besticksuppsättning, rostfritt stål, Silk,
Est900 - 1,000 SEK
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Ljusstakar, ett par, tenn, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstake, tenn, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, godronnerad på kvadratisk fotplatta,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900,
Est600 - 700 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Est900 - 1,000 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Est900 - 1,000 SEK