Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.
Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
Est200 - 300 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Fini, Leonor, etsning på japanpapper, "White cat",
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kistebrev 2 st, träsnitt, handkolorerade, Danmark, 17-1800-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Holzer, Adi, färgserigrafi, "Where are you going?",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Hammershöi, Vilhelm, efter, akvatint, "Fem porträtt", ed Alfred Jacobsens Kunstforlag 1902,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Teniers, David d y, hans efterföljd, olja på pannå, värdshusinteriör,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Zorn, Anders, fritt efter, olja, "Kuver Maja",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, pojke med hund,
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
Est200 - 300 SEK
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
Est900 - 1,000 SEK
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Stjernschantz, Annette Fredrika, teckning, "Wänskap Förlåter Fel"
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lindberg, Alf, olja, självporträtt,
Final bid8,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Fredriksson, Harald, olja, "Landskap, Halland",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner,
Est300 - 400 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Est600 - 700 SEK
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
Est1,100 - 1,200 SEK
Hatz, Felix, olja, komposition,
Est2,200 - 2,400 SEK
Larsson, Carl, etsning, "Gunlög",
Est2,200 - 2,400 SEK
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
Est300 - 400 SEK
Fridell, Axel, torrnål, "Albert Embankment",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Engström, Albert, tuschteckning, "En sann historia",
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Sallinen, Tyko, akvarell, finskt landskap med hus,
Est1,100 - 1,200 SEK
Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör,
Est900 - 1,000 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Johansson, Carl "Ägga-Calle", monotypi, figurkomposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
Erxson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
Est400 - 500 SEK
Léon, May K, olja, "En stunds Mozart",
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK