Loading...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
195
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
201
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Astronomisk karta, kopparstucken och handkolorerad, "Schematismus Geographiae Mathematicae...", Homanns eftr Nürnberg 1753,
202
Astronomisk karta, kopparstucken och handkolorerad, "Schematismus Geographiae Mathematicae...", Homanns eftr Nürnberg 1753,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lauremberg, Johann, karta kopparstucken och handkolorerad, "Meklenburg Ducatus",
203
Lauremberg, Johann, karta kopparstucken och handkolorerad, "Meklenburg Ducatus",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Martin, Johan Fredrik, akvatint, "Falu Koppargrufva", plansch nr 21 ur Svenska Vyer,
204
Martin, Johan Fredrik, akvatint, "Falu Koppargrufva", plansch nr 21 ur Svenska Vyer,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fini, Leonor, etsning på japanpapper, "White cat",
205
Fini, Leonor, etsning på japanpapper, "White cat",
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kistebrev 2 st, träsnitt, handkolorerade, Danmark, 17-1800-tal,
206
Kistebrev 2 st, träsnitt, handkolorerade, Danmark, 17-1800-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
207
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt,
211
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Holzer, Adi, färgserigrafi, "Where are you going?",
214
Holzer, Adi, färgserigrafi, "Where are you going?",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hammershöi, Vilhelm, efter, akvatint, "Fem porträtt", ed Alfred Jacobsens Kunstforlag 1902,
215
Hammershöi, Vilhelm, efter, akvatint, "Fem porträtt", ed Alfred Jacobsens Kunstforlag 1902,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Teniers, David d y, hans efterföljd, olja på pannå, värdshusinteriör,
216
Teniers, David d y, hans efterföljd, olja på pannå, värdshusinteriör,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Zorn, Anders, fritt efter, olja, "Kuver Maja",
217
Zorn, Anders, fritt efter, olja, "Kuver Maja",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition,
218
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
219
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
221
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, pojke med hund,
233
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, pojke med hund,
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
234
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
236
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
253
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare,
254
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
255
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
256
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
257
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
258
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stjernschantz, Annette Fredrika, teckning, "Wänskap Förlåter Fel"
265
Stjernschantz, Annette Fredrika, teckning, "Wänskap Förlåter Fel"
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lindberg, Alf, olja, självporträtt,
266
Lindberg, Alf, olja, självporträtt,
Final bid8,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Fredriksson, Harald, olja, "Landskap, Halland",
267
Fredriksson, Harald, olja, "Landskap, Halland",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt,
268
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989,
269
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Metagalaxie" 1989,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988,
270
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Olla" 1988,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner,
271
Lage, Leif, färglitografier, 6 st, figurkompositioner,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040,
272
Baishi, Qi, samling träsnitt, 2 volymer om totalt 80 blad, "Beijing Rongbaozhai xin jishi jianpu" 1955, verknummer 5040,
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Agnell, Olle, gouache, komposition,
273
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
274
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hatz, Felix, olja, komposition,
275
Hatz, Felix, olja, komposition,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Larsson, Carl, etsning, "Gunlög",
279
Larsson, Carl, etsning, "Gunlög",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
280
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fridell, Axel, torrnål, "Albert Embankment",
281
Fridell, Axel, torrnål, "Albert Embankment",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Engström, Albert, tuschteckning, "En sann historia",
284
Engström, Albert, tuschteckning, "En sann historia",
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Sallinen, Tyko, akvarell, finskt landskap med hus,
285
Sallinen, Tyko, akvarell, finskt landskap med hus,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör,
294
Pedersen, Hugo V, olja, solig interiör,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand,
295
Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Johansson, Carl "Ägga-Calle", monotypi, figurkomposition,
296
Johansson, Carl "Ägga-Calle", monotypi, figurkomposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Legér, Fernand, näsduk, serigrafi på tyg, 'Liberté, Paix, Solidarité', dekor av makarna Ethel och Julius Rosenbergs ansikten,
297
Legér, Fernand, näsduk, serigrafi på tyg, 'Liberté, Paix, Solidarité', dekor av makarna Ethel och Julius Rosenbergs ansikten,
Final bid1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Erxson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
298
Erxson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Léon, May K, olja, "En stunds Mozart",
304
Léon, May K, olja, "En stunds Mozart",
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö
307
Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.