Loading...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Olson, Axel, akvarell med täckvitt, utsikt över Nissan i Halmstad,
1
Olson, Axel, akvarell med täckvitt, utsikt över Nissan i Halmstad,
Final bid26,000 SEK
Est18,000 - 20,000 SEK
Closed
Liljefors, Lindorm, olja, disigt insjölandskap,
4
Liljefors, Lindorm, olja, disigt insjölandskap,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap,
5
Hecht, Franz Emanuel, träsnitt, expressionistiskt landskap,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kåks, Olle, olja, "Fräck krasse",
16
Kåks, Olle, olja, "Fräck krasse",
Final bid50,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Kåks, Olle, olja, blommande grenar,
17
Kåks, Olle, olja, blommande grenar,
Final bid36,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition,
18
Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
35
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII,
37
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen,
41
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen,
Final bid1,700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman,
42
Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman,
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud",
43
Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud",
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, motiv från Hasseludden, Nacka,
47
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, motiv från Hasseludden, Nacka,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia,
48
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia,
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
49
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Granfelt, Bertel, olja, visionärt landskap,
51
Granfelt, Bertel, olja, visionärt landskap,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Granfelt, Bertel, olja, komposition,
52
Granfelt, Bertel, olja, komposition,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Granfelt, Bertel, olja,
53
Granfelt, Bertel, olja,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud",
54
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911,
57
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
61
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
Final bid2,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
62
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
65
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
68
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
Final bid1,700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
BILDFOBI, akvatint, komposition,
70
BILDFOBI, akvatint, komposition,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell,
74
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
76
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
77
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru,
78
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
85
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
86
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
87
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Adrian-Nilsson, Gösta (GAN), akvarellerad blyertsteckning, stavhoppare,
91
Adrian-Nilsson, Gösta (GAN), akvarellerad blyertsteckning, stavhoppare,
Final bid36,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Hoffmann, Gaston, färgetsning, "Evacuez la Salle (Evacuate the Room)",
93
Hoffmann, Gaston, färgetsning, "Evacuez la Salle (Evacuate the Room)",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
95
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
97
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bleuler, Johann Ludwig (Louis) efter Deroy, Isidore Laurent, litografi, handkolorerad, "Vud de Stockholm", cirka 1835,
98
Bleuler, Johann Ludwig (Louis) efter Deroy, Isidore Laurent, litografi, handkolorerad, "Vud de Stockholm", cirka 1835,
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Diorre, Hyram", ur mappen Jalons 1986,
99
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Diorre, Hyram", ur mappen Jalons 1986,
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Wiberg, Arne, gouache, kvinnor i djungel,
100
Wiberg, Arne, gouache, kvinnor i djungel,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ottar, Leif, olja, "Indre fasthed giver ydre mildhed",
109
Ottar, Leif, olja, "Indre fasthed giver ydre mildhed",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd engelsk konstnär, 1900-talets början, akvarell, utsikt över Durham Cathedral,
110
Okänd engelsk konstnär, 1900-talets början, akvarell, utsikt över Durham Cathedral,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, Grötviks hamn,
112
Olson, Axel, färglito, Grötviks hamn,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hillfon, Curt, färgserigrafi, Vågrörelse,
132
Hillfon, Curt, färgserigrafi, Vågrörelse,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Johansen, Finn, olja, "Relief",
140
Johansen, Finn, olja, "Relief",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lindberg, Stig, färglito, "Törnrosa",
175
Lindberg, Stig, färglito, "Törnrosa",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Lindberg, Stig, färglito, "Snövit",
180
Lindberg, Stig, färglito, "Snövit",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Lindberg, Stig, färglito, "Askungen",
181
Lindberg, Stig, färglito, "Askungen",
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Lindberg, Stig, färglito, "Skönheten och odjuret",
182
Lindberg, Stig, färglito, "Skönheten och odjuret",
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Högardh, Gösta, olja, "Vita båten," (Från Stadsgården, Stockholm),
193
Högardh, Gösta, olja, "Vita båten," (Från Stadsgården, Stockholm),
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.