Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.
Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
Est300 - 400 SEK
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
Est300 - 400 SEK
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
Est300 - 400 SEK
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
Est200 - 300 SEK
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Hoefnagel, Joris & Jacob, kopparstick, "Ens, Austriae Civitas...", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Est600 - 700 SEK
Hoefnagel, Joris efter van der Rye, Egidius, kopparstick, "Clavdiopolis, Coloswar vulgo Clavsenbvrg.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Est600 - 700 SEK
Hoefnagel, Joris efter Van Valckenborch, Lucas, kopparstick, "Gmunden.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Est600 - 700 SEK
Hoefnagel, Joris, kopparstick, "Palacios, Alcanerilla, Cabecas", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Est600 - 700 SEK
Claesson, Stig "Slas", färglito, Narvavägen, Stockholm,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen,
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Skottorp", ur "Suecia Antiqua et Hodierna",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
Est400 - 500 SEK
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
Est200 - 300 SEK
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
Est900 - 1,000 SEK
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
Est400 - 500 SEK
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
Est600 - 700 SEK
Nyrop, Börge Christopher, olja, kustparti med får,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Olson, Erik, kassett med bok samt 3 färglitografier, "En sökares vandring",
Est1,100 - 1,200 SEK
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft, olja, pastoralt landskap med staffagepersoner,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956,
Est900 - 1,000 SEK
Hansen, Gustav, olja, sommarlandskap,
Est300 - 400 SEK
Taipleenmäki, Jussi, färglito, självporträtt vid Stenshuvud,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, "Flickan med svavelstickan"
Est200 - 300 SEK
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
Est600 - 700 SEK
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
Est300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
Est300 - 400 SEK
Ouvrier, Jean efter Vernet, Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
Est200 - 300 SEK