Loading...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Closed
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
423
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
424
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
425
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
426
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
427
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Perelle, Nicholas efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Prospectus oppidi Sacrozin...", ur Samuel von Pufondorfs "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum", Stockholm 1679,
441
Perelle, Nicholas efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Prospectus oppidi Sacrozin...", ur Samuel von Pufondorfs "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum", Stockholm 1679,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
442
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
443
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
444
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
454
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
456
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hoefnagel, Joris & Jacob, kopparstick, "Ens, Austriae Civitas...", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
466
Hoefnagel, Joris & Jacob, kopparstick, "Ens, Austriae Civitas...", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hoefnagel, Joris efter van der Rye, Egidius, kopparstick, "Clavdiopolis, Coloswar vulgo Clavsenbvrg.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
467
Hoefnagel, Joris efter van der Rye, Egidius, kopparstick, "Clavdiopolis, Coloswar vulgo Clavsenbvrg.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hoefnagel, Joris efter Van Valckenborch, Lucas, kopparstick, "Gmunden.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
468
Hoefnagel, Joris efter Van Valckenborch, Lucas, kopparstick, "Gmunden.." 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hoefnagel, Joris, kopparstick, "Palacios, Alcanerilla, Cabecas", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
469
Hoefnagel, Joris, kopparstick, "Palacios, Alcanerilla, Cabecas", 1617, ur Braun & Hogenbergs "Civitates Orbis Terrarum",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Claesson, Stig "Slas", färglito, Narvavägen, Stockholm,
470
Claesson, Stig "Slas", färglito, Narvavägen, Stockholm,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen,
471
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm,
472
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
473
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
 Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return",
481
Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Skottorp", ur "Suecia Antiqua et Hodierna",
482
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Skottorp", ur "Suecia Antiqua et Hodierna",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
483
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
484
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
488
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
491
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
493
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
494
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
495
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
497
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
498
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition,
499
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
510
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Nyrop, Börge Christopher, olja, kustparti med får,
511
Nyrop, Börge Christopher, olja, kustparti med får,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Olson, Erik, kassett med bok samt 3 färglitografier, "En sökares vandring",
521
Olson, Erik, kassett med bok samt 3 färglitografier, "En sökares vandring",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft,  olja, pastoralt landskap med staffagepersoner,
523
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft, olja, pastoralt landskap med staffagepersoner,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956,
524
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hansen, Gustav, olja, sommarlandskap,
525
Hansen, Gustav, olja, sommarlandskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Taipleenmäki, Jussi, färglito, självporträtt vid Stenshuvud,
526
Taipleenmäki, Jussi, färglito, självporträtt vid Stenshuvud,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, "Flickan med svavelstickan"
527
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, "Flickan med svavelstickan"
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
528
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
535
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
536
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
545
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
547
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ouvrier, Jean efter Vernet,  Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins",
548
Ouvrier, Jean efter Vernet, Claude-Joseph, kopparstick, "Vue des Appenins",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
549
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
550
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
551
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.