Loading...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, matbord med 1 iläggsskiva, fur,
587
Okänd designer, 1960-70-tal, matbord med 1 iläggsskiva, fur,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Saltkar, silver med blå glasinsats, historismus, dekor av svanar, lotus mm,
588
Saltkar, silver med blå glasinsats, historismus, dekor av svanar, lotus mm,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tallrikar, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom av hästar i landskap respektive fåglar på klippa,
589
Tallrikar, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom av hästar i landskap respektive fåglar på klippa,
Final bid22,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire, 1820-30-tal,
590
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire, 1820-30-tal,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti koppar, 1 låda,
591
Parti koppar, 1 låda,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Figurin, flintgods, Staffordshire omkring 1870, Rödluvan,
592
Figurin, flintgods, Staffordshire omkring 1870, Rödluvan,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, grogglas, 6 st, graverat glas, 1900-talets 1 hälft,
593
Okänd designer, grogglas, 6 st, graverat glas, 1900-talets 1 hälft,
Final bid4,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stort parti delvis äldre leksaker,
594
Stort parti delvis äldre leksaker,
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
595
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
596
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Mycket stort parti äldre vykort,
597
Mycket stort parti äldre vykort,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomsterstilleben,
598
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomsterstilleben,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Carlsson, Jan Sigfrid Alfons , olja, surrealistiskt landskap,
599
Carlsson, Jan Sigfrid Alfons , olja, surrealistiskt landskap,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av heliga föremål,
600
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av heliga föremål,
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matta, semiantik antik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter,
601
Matta, semiantik antik Teheran (?), dekor av vaser, bägare, växtlighet mm omfattande texter,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Matta, semiantik antik Isphahan (?), dekor av växtlighet mm,
602
Matta, semiantik antik Isphahan (?), dekor av växtlighet mm,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat delvis patinerad brons, dekor av isbjörnsjakt,
603
Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat delvis patinerad brons, dekor av isbjörnsjakt,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd dansk designer, fat, delvis patinerad brons, dekor av örn och hjort,
604
Okänd dansk designer, fat, delvis patinerad brons, dekor av örn och hjort,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft,
605
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Golvur, ek med bronsdetaljer, England, England George II-III, 1700-talets mitt, utavla i mässing signerad Johan Hallifax Barmsley,
606
Golvur, ek med bronsdetaljer, England, England George II-III, 1700-talets mitt, utavla i mässing signerad Johan Hallifax Barmsley,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, fat, glaserat stengods, dekor av par i folkdräkt
607
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, fat, glaserat stengods, dekor av par i folkdräkt
Final bid250 SEK
Closed
Trädgårdsmöbel, 6 delar, lackerat metallrör och trä, 1900-talets 2 hälft,
608
Trädgårdsmöbel, 6 delar, lackerat metallrör och trä, 1900-talets 2 hälft,
Final bid4,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Arbetsbord, metall och trä, industridesign,
609
Arbetsbord, metall och trä, industridesign,
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg, skulptur, glaserat stengods, makrill, Stim 8
610
Wejsfelt, Swen för Gustavsberg, skulptur, glaserat stengods, makrill, Stim 8
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Länsfåtölj, bonad ek med röd plyschklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
611
Länsfåtölj, bonad ek med röd plyschklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, väggspegel,
612
Okänd designer, väggspegel,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Acking, Carl Axel för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, skrivbord med klaffar,  teak och ek,
613
Acking, Carl Axel för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, skrivbord med klaffar, teak och ek,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Parti damarmbandsur
614
Parti damarmbandsur
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1920-tal, golvlampa, svarvad valnöt,
615
Okänd designer, 1920-tal, golvlampa, svarvad valnöt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer
616
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, En fågel i handen
617
Olson, Axel, färglito, En fågel i handen
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
618
Strömland-Väggö, Ann, blandteknik med textilapplikationer, komposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, triangelformad,
619
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, triangelformad,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stern, Björn, egen verkstad, skål, gult glas med gröna påklipp, "Caterpillar party bowl No 3"
620
Stern, Björn, egen verkstad, skål, gult glas med gröna påklipp, "Caterpillar party bowl No 3"
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fagerberg, Rolf, Galleri Smedjan, Skabersjö, skål, stengods,
621
Fagerberg, Rolf, Galleri Smedjan, Skabersjö, skål, stengods,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för St Eriks Lervarufabrik, vas, glaserat lergods,
622
Okänd designer för St Eriks Lervarufabrik, vas, glaserat lergods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Norge, skål, glas,
623
Motzfeldt, Benny för Plus Glashytte, Norge, skål, glas,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Stackelberg, Elsa för Fri Form, efter henne, dyna till vilstol, modell 60 - 29 S,
624
Stackelberg, Elsa för Fri Form, efter henne, dyna till vilstol, modell 60 - 29 S,
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Landberg, Nils för Orrefors, vas, glas, "Tan-Si",
625
Landberg, Nils för Orrefors, vas, glas, "Tan-Si",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figuriner, 3 st, stengods, björnungar,
626
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figuriner, 3 st, stengods, björnungar,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, koppar,
627
Okänd designer, taklampa, koppar,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 5 st, gjuten glasmassa, "Cool",
628
Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 5 st, gjuten glasmassa, "Cool",
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta Royal Collection, vas, frostat glas, kvadratisk med avrundade hörn,
629
Wärff, Göran för Kosta Royal Collection, vas, frostat glas, kvadratisk med avrundade hörn,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Strömbergshyttan, vas, glas,
630
Nylund, Gunnar för Strömbergshyttan, vas, glas,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulptur, gjutet glas, Hasselblad 500C/M,
631
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulptur, gjutet glas, Hasselblad 500C/M,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Palmqvist, Sven för Orrefors Expo, skulptur, gjutet glas,
632
Palmqvist, Sven för Orrefors Expo, skulptur, gjutet glas,
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Blixt, Yngve, skål, glaserat stengods, reducerad oxblodsglasyr
633
Blixt, Yngve, skål, glaserat stengods, reducerad oxblodsglasyr
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Galaaen, Konrad för Porsgrund, väggplatta
634
Galaaen, Konrad för Porsgrund, väggplatta
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.