Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Sideboard, betsat trä, modern tillverkning,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1800-talets slut,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
Est1,100 - 1,200 SEK
Salongsbord med klaffar, mahogny, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Armstol samt stol, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Byrå, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Bord, mahogny på underrede i svärtat smide,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå teak,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, palisander med infattade kakelplattor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, möjligen för Ansager Møbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor, ek,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek,
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, 1960-tal, matbord, med 2 utdragsskivor,  teak,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troeds Bjärnum, stolar, 4 st, bok, "Trim",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik, Nesto, stolar, 4 st, bonad bok med teaksits, "Oktett",
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Eng, Sture & Nordin, Kjell för IKEA, fåtöljer, 3 st, bok, Irevik,
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, matbord med 1 iläggsskiva, fur,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Trädgårdsmöbel, 6 delar, lackerat metallrör och trä, 1900-talets 2 hälft,
Final bid4,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Arbetsbord, metall och trä, industridesign,
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, ek,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Linneskåp, valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900,
Final bid2,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Final bid2,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Sängstomme, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, fotpall, ek,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, pall, bonad bok med svart konstläderklädsel,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, bänk, vitlackerat trä,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Matbord med 2 iläggsskivor, mahogny med intarsia, 1900-talets mitt,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Mat/konferensbord, mahogny, 1900-ttalets mitt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med klaff, teak, trapetsformat,
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, pall, alm,
Final bid2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Skrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Soffa, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Soffbord, alm med intarsia, 1900-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK