Loading...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Closed
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
17
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
Final bidNo bids
Est3,600 - 3,800 SEK
Closed
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
23
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
61
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
62
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
95
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
135
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
136
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
161
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
180
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
181
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Baeckmark, Jörgen för Gemla, soffgrupp, 3 delar, blåbetsad björk, "Sörgården", design 1968,
205
Baeckmark, Jörgen för Gemla, soffgrupp, 3 delar, blåbetsad björk, "Sörgården", design 1968,
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
248
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
249
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal,
251
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
288
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
296
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
314
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
315
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
334
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
336
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Canapé, svarvat och svärtat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
347
Canapé, svarvat och svärtat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
373
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
440
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Salongsstolar, 1 par, mahogny, antagligen Lindome, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
449
Salongsstolar, 1 par, mahogny, antagligen Lindome, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft,
497
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, lampbord, teak,
502
Okänd dansk designer, 1950-tal, lampbord, teak,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 st, teak,
504
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 st, teak,
Final bid1,900 SEK
Est2,400 - 2,400 SEK
Closed
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
507
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
511
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel,
517
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
523
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, teak,
525
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, teak,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, salongsbord, körsbär (?),
526
Okänd designer, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, salongsbord, körsbär (?),
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
527
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Väggskåp, bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början, front med dörr och låda,
528
Väggskåp, bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början, front med dörr och låda,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
529
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ergonomis arbetsstol, bok, Variér Variable - Balans,
536
Ergonomis arbetsstol, bok, Variér Variable - Balans,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hundevad, Poul, bohylla, palisander,
537
Hundevad, Poul, bohylla, palisander,
Final bid1,900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hundevad, Poul, bokhylla med skåpsunderdel, palisander,
538
Hundevad, Poul, bokhylla med skåpsunderdel, palisander,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1960-tal, fåtölj, teak med blå ylleklädsel,
539
Okänd dansk designer, 1960-tal, fåtölj, teak med blå ylleklädsel,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1970-tal, nattygsbord, mahogny,
540
Okänd designer, 1970-tal, nattygsbord, mahogny,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
545
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
548
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
550
Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol",
552
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol",
Final bid1,700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
553
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, hallbänk/kista, teak,
554
Okänd designer, hallbänk/kista, teak,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bänk, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900,
555
Bänk, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.