Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.
Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
Est1,300 - 1,400 SEK
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram
Est400 - 500 SEK
Supkopp, silver, Ryssland, 1700-talets mitt, tumlarformad med profilerad hänkel,
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Luktdosa, silver, så kallad Blekingedosa, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oktogonal form,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Luktdosa, silver, 1800-talets början, balusterformad med förgyllt krön,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk,
Est600 - 700 SEK
Miniatyr/dockkaffekanna, silver, 1800-talets 2 hälft,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, 1900-talets mitt, dekor av akantus,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Guldmynt, Österrike, 10 koronas, Franz Josef 1909,
Final bid1,900 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd designer för Form og Farve, hals- respektive armring, förgylld metall,
Est1,300 - 1,400 SEK
Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Bordsbestick, 18 delar, silver, Sachsisk modell,
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Parti bijouterier, ur mm,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
3 delar silver; luktdosa, Lars Larsson & Co Göteborg 1883, snusdosa, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft samt
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
4 delar smycken; collierer ametist respektive karneol samt broscher, silver med
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Karaff, kristall med silvermontage, Tyskland, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti smycken och bijouterier,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Hänge, tand med montage i 14 karat rödguld,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
2 delar silver; thespindel med svärtat träskaft, stämplad Conrad Thulin Landskrona 1845 samt saltkar, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplat Theodor Olsens Eftr Bergen,
Est400 - 500 SEK
5 delar silver; 4 skedar gammalfransk modell samt 1 sked modell Uppsala,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti medaljer mm, silver, total vikt 320 gram,
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti silvermynt Sverige och Holland, total vikt 470 gram,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Käpp med silverkrycka, stämplad 1916,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Matbesticksuppsättning, 29 delar, silver, Sachsisk modell, 6 vardera av bordsgafflar, -skedar och -knivar, 4 förrättsknivar och 5 -gafflar, sillgaffel samt smörkniv,
Final bid3,800 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Moccaskedar, 12 st, silver, total vikt 95 gr,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaffeskedar, 11 st, silver, modell Carl Philip, total vikt 120 gram,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om 0,17 carat enligt gravyr, vikt 2,5 gram
Final bid1,900 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK