Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Closed
Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4,
13
Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma,
14
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Medlemsmärken, 7 st, 10 karat rödguld och emalj (1 med diamant), total vikt 16,2 gram, medföljer kedja 18 karat rödguld, vikt 1,2 gram,
25
Medlemsmärken, 7 st, 10 karat rödguld och emalj (1 med diamant), total vikt 16,2 gram, medföljer kedja 18 karat rödguld, vikt 1,2 gram,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Georg Jensen "Daisy",
56
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Georg Jensen "Daisy",
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy",
57
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
61
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Collier med hänge, turkos och förgyllt silver, Kina, 18-1900-tal,
64
Collier med hänge, turkos och förgyllt silver, Kina, 18-1900-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
65
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Aarre & Krogh, Randers, collier, sterlingsilver,
70
Okänd designer för Aarre & Krogh, Randers, collier, sterlingsilver,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti theskedar, silver, total vikt 195 gram,
74
Parti theskedar, silver, total vikt 195 gram,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ikonen, Hannu för Valo Koru, Finland, 1900-talets 2 hälft, hängsmycke, patinerad brons, renlav,
79
Ikonen, Hannu för Valo Koru, Finland, 1900-talets 2 hälft, hängsmycke, patinerad brons, renlav,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Medaljsamling, 24 st, 925/1000 silver, Sveriges regenter, total vikt 648 gr,
89
Medaljsamling, 24 st, 925/1000 silver, Sveriges regenter, total vikt 648 gr,
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
2 delar silver och glas; vas, rubinglas med silvermontage, antagligen Italien,
99
2 delar silver och glas; vas, rubinglas med silvermontage, antagligen Italien,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
102
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Frederik VIII 1908, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
103
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Frederik VIII 1908, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
104
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr,
105
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr,
Final bid1,900 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
106
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr,
107
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr,
Final bid1,900 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Frederik VIII 1910, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
108
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Frederik VIII 1910, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
109
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
110
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
111
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Guldmynt, 10 Mark, Tyska Nya Guinea Wilhelm II 1895, 01+,
112
Guldmynt, 10 Mark, Tyska Nya Guinea Wilhelm II 1895, 01+,
Final bid260,000 SEK
Est110,000 - 120,000 SEK
Closed
Silvertacka, 1000 gram finsilver, 999/1000, Degussa,
113
Silvertacka, 1000 gram finsilver, 999/1000, Degussa,
Final bid8,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Closed
Okänd designer för Karl Andersson, Stockholm, skål på kulfötter, silver, vikt 950 gram,
114
Okänd designer för Karl Andersson, Stockholm, skål på kulfötter, silver, vikt 950 gram,
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Brosch, 18 karat rödguld med sötvattenspärlor, vikt 9,3 gram,
115
Brosch, 18 karat rödguld med sötvattenspärlor, vikt 9,3 gram,
Final bid3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900,
117
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Soppslev, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft,
121
Soppslev, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Strösked, silver, gustaviansk, svensk modell,
122
Strösked, silver, gustaviansk, svensk modell,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Quaich, sterlingsilver och förgylld mässing, arts-and-crafts, England, sekelskiftet 1900,
123
Quaich, sterlingsilver och förgylld mässing, arts-and-crafts, England, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Supkopp/tumlare på fot, silver, gustaviansk, slät, invändigt förgylld,
124
Supkopp/tumlare på fot, silver, gustaviansk, slät, invändigt förgylld,
Final bid2,800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Strösockerskål med lock, silver, gustaviansk, sekelskiftet 1800, urnformad med uppsvängda hänklar, lock med krönande pinjekotte,
125
Strösockerskål med lock, silver, gustaviansk, sekelskiftet 1800, urnformad med uppsvängda hänklar, lock med krönande pinjekotte,
Final bid4,600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
131
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Engelbert, Stig (Stigbert) för Heribert Engelbert, tändsticksaskfodral, silver,
133
Engelbert, Stig (Stigbert) för Heribert Engelbert, tändsticksaskfodral, silver,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Brosch, silver och ametist (?), jugend, 1900-talets början,
134
Brosch, silver och ametist (?), jugend, 1900-talets början,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Korg, silver, Holland, 1900-talets mitt, silvervikt 495 gram,
135
Korg, silver, Holland, 1900-talets mitt, silvervikt 495 gram,
Final bid2,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
139
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaffekanna, silver med svärtat trähandtag, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
141
Kaffekanna, silver med svärtat trähandtag, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Skål, silver antagligen Danmark, så kallad skönvirke, omkring 1920, vikt 500 gram
142
Skål, silver antagligen Danmark, så kallad skönvirke, omkring 1920, vikt 500 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Myntskålar, 1 par, silver, total vikt 80 gram,
143
Myntskålar, 1 par, silver, total vikt 80 gram,
Final bid1,600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sockerskrin, silver, Tyskland, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, vikt 240 gram,
144
Sockerskrin, silver, Tyskland, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, vikt 240 gram,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Parti silver, bestick mm, total silvervikt cirka 500 gram,
149
Parti silver, bestick mm, total silvervikt cirka 500 gram,
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med hematit, vikt 7,4 gram,
150
Ring, 18 karat rödguld med hematit, vikt 7,4 gram,
Final bid2,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Sockerskål, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, vikt 170 gram,
159
Sockerskål, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, vikt 170 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Assietter, 2 st samt skål, silver, total vikt 285 gram,
160
Assietter, 2 st samt skål, silver, total vikt 285 gram,
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft,
186
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor,
192
Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.