Fickur med skyddsboett, så kallat jaktur, (Hunting eller Shooting Watch), förgylld mässing,
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est800 - 900 SEK
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Resebestick, lövträ, möjligen Norge, 1700-tal (?), skaft med skuren dekor av viking i rustning,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor,
Est500 - 600 SEK
Björling, Carl, olja, Stockholms slott med Strömmen,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899,
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti silver, total vikt 1340 gram,
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrer, 3 st, glas,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skålar, 3 st, månstensfärgat glas, "Selena",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Final bid2,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, tuschteckningar, 2 st, Sigismund respektive Karl IX,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Snusdosa, silver, spetsoval med infattade glasfluss, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Törnström, Ida, pastell, "Stugor vid Varfsmuren", Karlskrona,
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
Est1,500 - 1,600 SEK
Bajonett, stål med (senare) bakelitkavlar, Weyersberg, Kirschbaum & Co, 1800-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Ragoutsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 115 gr,
Final bid900 SEK
Est800 - 900 SEK
Est800 - 900 SEK
Parti ordensminiatyrer, -medaljer mm, bland annat italienska St Mauritius- och Lazarusorden, Italienska Kronorden, bouton för Påvliga Heliga Gravens Orden,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Bajonett, Tjeckisk M/E35,
Bajonett, Tjeckisk M/E35,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Brosch, förgyllt silver, så kallad bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Brosch, silver med glasfluss och hängen, så kallad bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Bok, Lagerlöf, Selma, Gösta Berlings saga, V upplagan,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
Est600 - 700 SEK
Seligmann, Johann Georg, kopparstick, handkolorerat,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
Est500 - 600 SEK
Olson, Axel, etsning, En fågel i handen,
Est500 - 600 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna,
Est26,000 - 28,000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Matservisdelar, cirka 30 delar, Portmeirion Pomona,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, lockurna , porslin,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Forssell, Christian Didrik efter Gérard, Francois, kopparstick, Karl XIV Johan,
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK